Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Bloomberg: ropa Brent by mohla klesnout příští rok na 50 dolarů

16.12.2014 | 11:46 0 Komentářů

Ropa Brent aktuálně klesá o téměř 2 % na 58,65 dolaru, americká WTI se propadá o 2,5 % na 54,5 dolarů. Ceny ropy tak míří k úrovni, kdy bude stát polovinu od maxima v létě. Podle mediánu 17 analytiků oslovených agenturou Bloomberg se ropa Brent může obchodovat za 50 dolarů v roce 2015. Ropa se ze současných úrovní může dále propadat do doby, než část producentů neopustí trh a nezastaví se tak nárůst produkce (více zde).
Nižší ceny ropy se příznivě projeví v ekonomickém růstu přes nárůst disponibilního příjmu domácností a nižších nákladů firem. Což se projeví v nárůstu poptávky po ropě. Podle některých analytiků poptávka může vzrůst ve druhé polovině roku 2015.

Podle ekonomické teorie by se cena komodity měla odvíjet od nejvyšších mezních nákladů producenta, který dodává komoditu na trh. V případě ropy se trh hlavně soustředí na náklady produkce ropy amerických těžařů těžící ropu z břidlic. Podle analytiků z investiční banky Goldman Sachs náklady na těžbu ropy se snižují skoro stejným tempem, jako se snižují ceny ropy. Je to dáno díky přesunu těžby z méně efektivních oblastí do oblastí s nižšími náklady a obecně lepší technologickou úrovní.
Ministr pro energetiku Spojených Arabských Emirátů nedávno uvedl, že kartel OPEC nebude snižovat produkci, když ostatní producenti rovněž nesníží. Ministr rovněž řekl, že neočekává snížení produkce kartelem ani v případě cen ropy na úrovni 40 dolarů.

Na druhé straně se již ukazuje, že propad cen ropy má dopad na rozhodování amerických firem v investičních projektech. Na příští rok jsou plánované poklesy investičních nákladů v řádu desítek procent. Přesto firmy plánují na rok 2015 zvýšení produkce ropy.
Podle společnosti poskytující služby ropnému průmyslu Baker Hughes se počet ropných vrtů minulý týden snížil o 29 na 1 546, což je největší pokles od prosince roku 2012. Nicméně podle Goldman Sachs klesly téměř jen vertikální vrty, přičemž za prudkým nárůstem produkce může rozmach v těžbě pomocí horizontálních vrtů.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.