Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Biogen vyčlení divizi léků na hemofilii

04.05.2016 | 15:25 0 Komentářů

Biotechnologická společnosti Biogen plánuje vyčlenění divize léků na hemofilii (porucha srážlivosti krve) do samostatné společnosti. To by společnosti umožnilo soustředit se naplno na vývoj a prodej neurologických léků, které v současnosti tvoří drtivou většinu tržeb Biogenu.

Biogen plánuje výše zmíněné vyčlenění realizovat rozdělením akcií nově vzniklé společnosti mezi stávající akcionáře. Rozdělení společnosti by mělo být dokončeno v závěru letošního roku, případně v úvodu roku 2017. Šéfem nově vzniklé společnosti se stane John Cox.

Z přípravků na léčbu hemofilie má Biogen v současné době na trhu produkty Eloctate a Alprolix, které v roce 2015 tvořily přibližně 5 % z celkových tržeb společnosti. Za 12 měsíců končících 31. března činily tržby z těchto dvou produktů 640 mil. USD. V nadcházejících letech se však očekává výrazný růst těchto produktů. Dle agentury FactSet analytici očekávají, že do roku 2020 budou roční tržby z těchto léků dosahovat 1,44 mld. USD.

Vyčlenění produktů na hemofilii do nové společnosti je pro řadu analytiků překvapením. Jako pravděpodobnější se doposud jevila varianta odprodeje divize (jejíž hodnota dle analytiků dosahuje 4-6 mld. USD) některé z konkurenčních společností. Hotovost, která by z této transakce přitekla, by společnost následně mohla využít pro akvizice neurologických produktů. Dle Michaela Yee, analytika společnosti RBC Capital Markets, může být vyčlenění chytrým krokem. Tím, že se Biogen stane menší společností s portfoliem koncentrovaným na jednu konkrétní oblast, mohl by se stát atraktivnějším akvizičním cílem.

Akcie společnosti Biogen (BIIB) včera uzavřely na úrovni 273,7 USD.

Zdroj: The Wall Street Journal

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.