Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

BHP Billiton zaznamenal 58% pokles zisku, pozastavil schválení projektů za 68 mld. USD

22.08.2012 | 09:00 0 Komentářů

BHP Billiton (BHP), největší světový těžař, odložil schválení projektů o hodnotě až 68 mld. USD poté, co za uplynulé pololetí vykázal 58% pokles zisku kvůli klesajícím cenám kovů a zvyšujícím se nákladům.

Čistý zisk společnosti za pololetí končící 30. června klesl na 5,5 mld. USD z loňských 13,1 mld. USD. Analytici (4 oslovení agenturou Bloomberg) už s poklesem počítali a tak jejich konsensus počítal dokonce až s poklesem na 3,5 mld. USD.

Největším zklamáním tedy je letošní pozastavení výdajů na projekty, jenž zahrnují těžbu mědi v oblasti Olympic Dam (jih Austrálie) a další zlaté a uranové doly v Austrálii. Výsledky BHP Billiton tak jdou ruku v ruce s dalšími těžaři, jako je Rio Tinto či Xstrata. Ti také čelí klesajícím ziskům v prostředí stagnujících celosvětových ekonomik.

Těžaři se navíc musí potýkat s rostoucími náklady a jejich objemy těžby nerostou rychleji, než klesají ceny klíčových komodit. I proto se tedy nyní dostávají do fáze, kdy musí přehodnocovat své další expanzivní projekty.

Zdroj: Bloomberg

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.