Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Bernanke – udržení finanční stability klíčem k udržitelnému růstu

25.08.2008 | 13:20 0 Komentářů

Snížení systémového rizika a podporu stability stále se měnícímu finančnímu systému zdůrazňoval předseda guvernérů Fedu Bernanke protože bouře na finančních trzích o které se hovořilo již před rokem v USA nepolevuje a nyní dosahuje síly vichřice.

Její účinky na širší ekonomiku jasně vedou k utlumení hospodářské aktivity a růstu nezaměstnanosti. Pokud se k tomu přidají faktory ostrého vzestupu inflace, částečně jako následek rostoucí globální surovinové poptávky, pak výsledkem je nejsložitější ekonomické prostředí v historii, uvedl Ben Bernanke na Annual Economic Symposium v Jackson Hole, ve Wyoming.

Odezva Fedu na tuto krizi sestávala ze tří kroků. Prvním bylo podstatné změkčení monetární politiky, zvláště po příznaku slabé stránky ekonomické aktivity na konci loňského roku. Cyklus rychlého snižování úrokové sazby měl z části vyrovnat zpřísnění podmínek úvěrového trhu. Tento trh ale rovněž doprovázela krize což zmírńovalo účinky na širší ekonomiku.

Potlačení finanční nestability jsme minimalizovali rizika nepříznivých zpětných vazeb které v době slabého růstu obnovují napětí na finančních trzích a nadále zhoršují ekonomické vyhlídky, uvedl dále Bernanke. Posílení finanční infrastruktury a dohled nad finančními trhy byly další z klíčových bodů americké centrální banky ve Wyomingu.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.