Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Během prvního dne členství v indexu S&P 500 se Tesle nedařilo

22.12.2020 | 14:19 0 Komentářů

Akcie elektroautomobilky Tesla byly včera zařazeny do širokého amerického indexu S&P 500. Za včerejší den odepsala 6,5 % a stala se tak nejslabší akcií dne z celého indexu, který během včerejšího obchodování oslabil o 1,2 %. Tesla se na tomto poklesu podílela méně než jednou desetinou procentního bodu.

Do indexu byla momentálně jeho šestá největší společnost (dle tržní kapitalizace) zařazena včera, 21.12.2020, v rámci jednoho kroku. V indexu má momentálně váhu přibližně 1,6 %.

Poté, co v pátek byly akcie Tesly v počtu desítek milionů kusů nakupovány manažery spravujícími indexové fondy, se investoři rozhodli vybírat zisky z dosavadního růstu, což mohlo být jednou z příčin včerejšího propadu cen akcií společnosti.

Další příčinou včerejšího nezdaru Tesly mohl být report agentury Reuters o tom, že Apple dosáhl pokroku v oblasti vývoje autonomních vozidel. V roce 2024 zamýšlí společnost osobní auta vyrábět.

Podle analytika Adama Jonase z americké investiční banky Morgan Stanley Apple disponuje potenciálem být v budoucím auto průmyslu úspěšný. Má přístup ke kapitálu i talentu, osvědčený design hardwaru a bohatý ekosystém zabezpečující využití výnosů ze služeb, uvedl dále Jonas.

Podle Wall Street Journal, investoři v dlouhé pozici, tedy optimističtí ohledně budoucího směřování firmy, přiznávají, že se připravovali na pokles cen akcií Tesly poté, co bude Tesla do indexu zařazena a počáteční velká poptávka pasivních investorů ustoupí. Naopak podle investorů v krátké pozici, kteří spekulují na pokles hodnoty akcií společnosti, Tesla vykazuje klasické známky bubliny s potenciálním splasknutím. Někteří Teslu přirovnávají k internetové společnosti Yahoo, jejíž hodnota výrazně poklesla měsíc po přidání do indexu S&P 500 v prosinci roku 1999.

 

Zdroj: Bloomberg, Wall Street Journal

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.