Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Banky v eurozóně by se příští rok mohly vrátit k výplatě dividend, naznačil Mersch z ECB

25.11.2020 | 13:12 0 Komentářů

Banky v eurozóně by příští rok mohly obnovit výplatu dividend, naznačil v rozhovoru Yves Mersch, místopředseda dozorčí rady ECB. Oficiální rozhodnutí by nemělo padnout dříve než 10. prosince.

Yves Mersch, místopředseda dozorčí rady Evropské centrální banky, v rozhovoru pro deník The Financial Times řekl, že se obává, že by banky těžící z uvolnění regulatorních požadavků na kapitál mohly tento kapitál vyplatit akcionářům, ale kvůli legislativní nejistotě ohledně vynutitelnosti takového zákazu a očekávání, že výplatu další země povolí, by bylo náročné prodloužit plošný zákaz dividend přes konce letošního roku.

ECB k zákazu výplaty dividend a zpětných odkupů přistoupila v březnu kvůli hrozbám ekonomických dopadů koronakrize. V červenci ho prodloužila do konce roku 2020. V posledních měsících se však diskutuje o konci tohoto opatření.

Oficiální rozhodnutí ECB by nemělo padnout dříve než 10. prosince, kdy budou zveřejněny nové ekonomické prognózy, uvádí The FT. ECB již dříve indikovala, že chce mít jasný výhled ekonomiky, než bankám povolí výplatu dividend.

Další země, např. Švýcarsko a Švédsko indikují, že výplatu dividend v dalším roce obnoví. Americký Fed, který pouze zakázal zpětné odkupy akcií a omezil výši vyplácených dividend, zatím další kroky nenaznačily.

Erste Group Bank schválila vyplacení podmíněné dividendy za rok 2019 v úvodu roku 2021 za předpokladu, že to bude v souladu se zákony a ECB nebude proti.

Zdroj: The Financial Times

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.