Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Bankrotem uhelných nebo ropných firem těžba neskončí

25.10.2016 | 13:35 0 Komentářů

Investoři v energetickém sektoru očekávali, že až začnou bankrotovat těžební firmy, tak se sníží produkce těchto firem. V uhelném a ropném sektoru v USA se nabídka snížila, nicméně ne kvůli bankrotům. Firmy po bankrotu nadále těží v podobné výši jako před bankrotem.

Ačkoliv řada velkých amerických těžařů uhlí zbankrotovala, tak v současné době nadále těží. Podobně na tom jsou firmy těžící ropu nebo plyn z břidlic.

V letech 2015 a 2016 přibližně 70 firem těžících ropu a plyn požádalo o ochranu před věřiteli. Nyní těží ekvivalent 1 mil. barelů denně, což je přibližně stejný objem jako před vyhlášením bankrotu, podle Wood Mackenzie. Tento objem pokrývá přibližně 5 % americké produkce ropy a plynu.

Smysl vyhlášení bankrotu je právě v tom, aby se zachránily společnosti, které se zachránit dají. Mnoho energetických firem tento proces využívá k redukci významného zadlužení. Poté se přizpůsobí aktuálním tržním podmínkám a pokračují v těžbě.

Peabody Energy, Arch Coal a Alpha Natural Resources jsou tři z pěti největších amerických uhelných firem, které vyhlásily bankrot v posledních 18 měsících. Tyto firmy v první polovině roku 2015 vytěžily přibližně 36 % celkové americké produkce. Navzdory letošnímu poklesu jejich produkce, se tržní podíl nesnížil, protože klesla produkce celého sektoru, podle IHS Global Energy.

Společnost Midstates Petroleum po vyhlášení bankrotu 30. dubna následující den začala vrtat pro novou ropnou pumpu. Mnoho společností si i po bankrotu ponechává řadu kontraktů s poskytovateli služeb energetickému sektoru.

Zdroj: Wall Street Journal

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.