Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Bankrot Lehman Brothers a převzetí Merrill Lynch

15.09.2008 | 12:50 0 Komentářů

Čtvrtá největší americká investiční banka Lehman Brothers dnes požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli poté, co o víkendu zkrachovala jednání ohledně převzetí Lehman Brothers jinými bankami (např. Bank of America, Barclays, HSBC), když americká vláda odmítla poskytnou finanční garance. Banka do žádosti ale nezahrne své makléřské aktivity a některé další divize, které by měly být odprodány separátně.
Lehman Brothers patřili mezi největší upisovatele hypotečních cenných papírů, které v poslední době ztrácely na hodnotě díky krizi na americkém realitním trhu, což vedlo k vysokým odpisům (přes 500 mld. USD) realizovaných mnoha světovými bankami. Vlivem odpisů, které vedly ke ztrátám v hospodaření Lehman Brothers, byla oslabena kapitálová pozice této banky a Lehman Brothers následně měli potíže se získáním nového kapitálu. Daná zpráva patrně přinese silnou negativní reakci trhů při dnešním obchodování na světových burzách, pak ale čekáme, že by se situace na trzích mohla alespoň krátkodobě uklidnit a stabilizovat.
O víkendu se situaci snažily uklidnit velké americké a zahraniční banky, které připravily plán na vytvoření úvěrového fondu ve výši 70 mld. USD, aby zajistily likviditu pro případné krizové situace. Vedle toho Fed oznámil, že přijme akcie jako zástavu za mimořádné půjčky v hotovosti, což je poprvé v jeho 95leté historii. Fed dále rozšířil program na půjčování pokladničních poukázek ze 175 na 200 mld. USD. Objevily se také spekulace, že by Fed mohl snížit základní úrokovou sazbu na svém pravidelném zasedání o sazbách, které se bude konat v tomto týdnu. Minulý víkend navíc americká vláda převzala kontrolu nad Fannie Mae a Freddie Mac (vládou sponzorované hypoteční agentury, které se ocitly v potížích).
Další důležitou zprávou dnešního dne je, že Bank of America převezme největší světovou makléřskou společnost Merrill Lynch za 50 mld. USD (vyrovnání proběhne výměnou akcií). O Merrill Lynch se spekulovalo, že bude po Lehman Brothers jako další na řadě, kdo by mohl mít výrazné problémy (pozn: Merrill Lynch za poslední rok odepsal přes 40 mld. USD v důsledku úvěrové krize). Spojení bylo již schválenou správními radami obou společností a transakce má být dokončena v 1Q09.
Převzetí Merrill Lynch by pro Bank of America by mělo být přínosné, jelikož zatímco Banka of America disponuje největším objemem vkladů v rámci amerických bank, tak Merrill Lynch má nejvíce drobných klientů na trhu cenných papírů. Vzniklý synergický efekt by měl vést k tomu, že Bank of America bude silně konkurovat jedničce na americkém trhu (Citigroup). Připomínáme, že Bank of America již letos převzala americkou hypoteční banku Countrywide Financial, která se díky hypoteční krizi ocitla v problémech.
V reakci na poslední dění evropské akciové indexy aktuálně (10:30 SEČ) oslabují: PX (-6,1% d/d), DAX (-3,2% d/d), FTSE 100 (-3,4% d/d).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.