Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Bank of England ponechala sazby na 0,25 %, program nákupu aktiv také beze změny

14.09.2017 | 13:52 0 Komentářů

BOE dle očekávání ponechala svoji měnovou politiku beze změny. Pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali dva členové devítičlené bankovní rady. Švýcarská národní banka dnes také rozhodla nechat úrokové sazby beze změn.

Bank of England (BOE) dnes odpoledne oznámila, že ponechala svoji hlavní úrokovou sazbu nadále na 0,25 %. Úrokové sazby tak zůstávají na nejnižší hodnotě v historii již více než rok. To, že sazby zůstanou na současné úrovni, se očekávalo. Pro zvýšení úrokových sazeb tentokrát hlasovali dva členové tamní bankovní rady, zbývajících sedm členů zvedlo ruku pro ponechání sazeb na stávající úrovni.

Očekává se, že by ke zvýšení sazeb tedy mohlo dojít na listopadovém zasedání bankovní rady. BOE také naznačila, že pokud nedojde k výraznému zhoršení ekonomických dat, mohlo by dojít k částečnému stažení monetárního stimulu v příštích měsících.

BOE taktéž potvrdila pokračování programu nákupu aktiv ve výši 10 mld. GBP, pro které hlasovali všichni členové bankovní rady.

Inflace ve Velké Británii v současné chvíli pohybuje těsně pod hranicí 3 %, což je nad 2 % inflačním cílem BOE. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království je na 4,3 %, což je nejnižší nezaměstnanost za posledních 40 let.

Libra výrazně posílila po zasedání BOE o 0,77 % na 29,2.

Podobně se pro ponechání úrokových sazeb beze změn rozhodla dnes dopoledne i Švýcarská národní banka. Švýcarský frank v návaznosti na oznámení mírně oslabil o 0,36 % a obchoduje se na 22,68.

Zdroj: The Financial Times, Reuters

Ráchel Kopúnová, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.