Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Babiš řekl, že nový blok JE se začne stavět v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036 (+komentář)

14.11.2019 | 18:20 0 Komentářů

A. Babiš včera na tiskové konferenci řekl, že nový blok JE Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš následně premiéra doplnil informací o tom, že energetická skupina očekává od dodavatelů nového bloku až pět nabídek. ČEZ chce tendr vypsat v příštím roce, nabídky by měly přijít v roce 2021. Cena byla Benešem odhadnuta mezi 140 až 160 miliardami Kč.

ČEZ

Včera hovořil premiér České republiky Andrej Babiš na tiskové konferenci, jež následovala jednání vládního výboru pro jadernou energetiku. Babiš řekl, že nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029 a dokončen by měl být v roce 2036. Zároveň dodal, že se jedná o plán zahrnující fakt, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021, přičemž dodavatel by měl být vybrán do roku 2022.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš následně premiéra doplnil informací o tom, že energetická skupina očekává od dodavatelů nového bloku až pět nabídek. ČEZ chce tendr vypsat v příštím roce, nabídky by měli přijít v roce 2021. Cena byla Benešem odhadnuta mezi 140 až 160 miliardami Kč. „V průběhu příštího roku chceme k SÚJB podat žádost k umístění jaderného zařízení. Ohledně výběrového řízení pracujeme na poptávce, která má být připravena do června příštího roku, v jeho druhé polovině soutěž vypsána a do konce roku 2021 bychom měli mít nabídky. Tomu musí předcházet výběr samotného dodavatelského modelu – diskutujeme modely na klíč, od jednoho hlavního dodavatele, teoreticky několik smluv pod koordinací investora. Rozhodnutí očekávám do konce března roku 2021 po konzultacích se všemi uchazeči,“ řekl konkrétně Beneš. 

Za de facto hotovou označil generální ředitel ČEZu smlouvu se státem. Andrej Babiš ji definoval jakožto záruku minoritním akcionářům.

Investorský model stavby nových bloků byl vládou schválen na začátku července. Investory nových jaderných zdrojů by měly být dceřiné společnosti ČEZu. Skupina bude také moci za určitých podmínek předat dceřinou firmu mající stavbu na starost státu.

„Včerejší brífink žádné nové informace ohledně potenciální výstavby nového jaderného zdroje v podstatě nepřinesl. Dopad do obchodování s akciemi ČEZ by tak měl být neutrální. Jedinou změnu shledáváme v tom, že ještě začátkem letošního roku se počítalo s tím, že tendr bude dokončen v roce 2024, zatímco nyní se hovoří o roce 2022. Vzhledem k tomu, že celá záležitost potenciální výstavby se bude muset ještě řešit na půdě EU (v rámci Evropské komise) a samotná smlouva mezi státem a ČEZ není podepsaná (dle původních plánů měla být první rámcová smlouva uzavřena již letos v létě, následná podrobnější pak na konci letošního roku, aktuální výhled je stanoven na 1Q 2020 pro obě smlouvy), tak podle našeho názoru není nereálné, že se tendr neprotáhne až k roku 2024. Každopádně včera nastíněný harmonogram nepřinesl nic nového, v příštím desetiletí se počítá pouze s přípravnými pracemi s tím, že potenciální počátek výstavby by začal v roce 2029. Uvažovaný termín dokončení bloku v roce 2036 rovněž spadá do dřívějších úvah hovořících o letech 2035 – 2040.

Náš názor na probíhající diskuze ohledně nového jádra zůstává stejný. V příštích čtyřech, pěti letech budou mít přípravné práce naprosto marginální dopad do investičních výdajů ČEZu (nižší jednotky miliard korun). Následně do roku 2030 pak dopad rovněž nebude významný, celkově se pro příští desetiletku hovoří o CAPEX kolem 20 mld. Kč (navíc v tuto chvíli není vůbec zřejmé, zda výše zmíněné investice nakonec uhradí ČEZ, když smlouva mezi ČEZem a státem by měla obsahovat ustanovení o případném převedení výstavby jádra na stát). Ve střednědobém horizontu tak likvidní pozice ČEZu nebude ohrožena přípravami na potenciální výstavbu jaderného bloku a nebude překážkou pro výplatu dividendy, u které očekáváme rostoucí trend (v příštím roce posun z 24 Kč na 32 Kč, v roce 2021 pak další akceleraci k hranici 40 Kč na akcii),“ dodal k dané problematice analytik Fio banky Jan Raška.

 

Zdroj: Reuters; ČeskéNoviny.cz

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.