Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Automobilky čelí turbulentnímu prostředí uprostřed obchodních válek

26.08.2019 | 14:09 0 Komentářů

Obchodními válkami nejvíce trpí německé automobilky BMW a Daimler, které představují 57 % importovaných vozů do Číny z USA.

BMW, Daimler, Ford a další automobiloví výrobci v posledních měsících čelí větším nepříjemnostem v návaznosti na obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.

Čína v minulém týdnu uvedla, že na konci letošního roku na americké zboží uvalí cla, jehož hodnota dosahuje 75 miliard USD, včetně automobilů, jako odpověď na tarify, jejichž zavedením od 1. září pohrozil D. Trump. Čína dále oznámila, že zavede samostatnou daň na import vozů z USA ve výši 25 %.

Donald Trump reagoval, že americké společnosti podnikající v Číně se mají poohlížet po přesunu do zahraničí, což ale není snadno proveditelné pro automobilky.

Prezident analytické společnosti LMC Automotive řekl, že Čína se snaží vydat signál, že Spojeným státům neustoupí. Poslední vývoj naznačuje, že obchodní válka v blízké době neskončí a automobilový průmysl by měl být připraven na volatilitu a zvýšené náklady s obchodními tenzemi spojené.

Značky BMW a Daimler v roce 2018 tvořily 57 % z 230 115 vozů exportovaných do Číny ze Spojených států. Značka Ford představuje 20 % a Tesla 8 %. Tesla, která vyrábí své vozy v Shanghai a v Číně továrnu zatím nemá, je na dobré cestě předstihnout Ford v objemu dodaných vozů do Číny v roce 2019.

Ford v prohlášení naléhal na obě mocnosti k dosažení dohody.

 

Zdroj:

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.