Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Automobilka Tesla má zájem o koupi výrobce solárních panelů SolarCity, ve kterém Elon Musk drží 22 %

22.06.2016 | 18:21 0 Komentářů

Americká elektroautomobilka Tesla Motors učinila nabídku na výměnu akcií SolarCity za její vlastní akcie.

Tesla nabízí 0,122 až 0,131 vlastní akcie za akcii SolarCity, tedy 26,5 až 28,5 USD, což je o 21 až 30 více oproti závěrečné ceně akcií SolarCity a 5denní vážené ceny Tesly. Při počtu 100,2 mil. akcií společnosti SolarCity má nabídka hodnotu 2,85 mld. USD a včetně čistého zadlužení oceňuje SolarCity na 5,7 mld. USD.

Díky fúzi by Tesla svým zákazníkům byla schopná nabídnout vertikálně integrované řešení v oblasti čisté energie – od solárních panelů přes baterie k elektrickým automobilům.

Automobilka si vysloužila snížené doporučení na „perform“ z „outperform“ od analytiků Oppenheimer & Co., podle kterých budou akcionáři Tesly na transakci koukat jako na vyplacení akcionářů SolarCity a odvedení pozornosti od vlastních produkčních problémů Tesly. Odpor akcionářů Tesly očekávají také analytici Credit Suisse.

Podle analytika Pavela Molchanova z Raymond James je jasné, že se zatím nejedná o hotovou věc, ale pouhý návrh. Podle něj existuje prostor pro vyjednávání o ceně, která by mohla dosáhnout vyšší úrovně, možná nad 30 USD.

Agentura Bloomberg uvádí, že nabídka společnost oceňuje na 12,6násobku tržeb SolarCity, zatímco v posledních pěti letech se při prodejích alternativních energetických společností nad 100 mil. USD tento ukazatel pohyboval na 5,7násobku.

Elon Musk, výkonný ředitel Tesly, je zároveň předsedou představenstva SolarCity a největším akcionářem obou společností s 21 % v Tesle a 22 % v SolarCity. Výkonný ředitel SolarCity, Lyndon Rive, a technologický ředitel SolarCity jsou Muskovi bratranci. Obě společnosti, které spolu již spolupracují, také sdílí některé členy vrcholového vedení, kteří však nebudou o nabídce.

Zatímco akcie SolarCity (SCTY) zareagovaly 7,2% růstem, akcie automobilky Tesla Motors (TSLA) odepisují 8,9 %.

Zdroj: Bloomberg, Tesla Motors

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.