Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Automobilka Hyundai Motor se od prohlášení o spolupráci s Applem později odklonila

08.01.2021 | 17:22 0 Komentářů

Novinku o spolupráci na vývoji autonomních elektrovozidel mezi jihokorejskou automobilkou Hyundai Motor a americkým gigantem Apple odvysílala televizní stanice Korea Economic Daily. Uvedla, že interní jednání mezi oběma firmami jsou dokončena a čeká se na souhlas ředitele.

Hyundai nejprve vydal prohlášení, že je jednou z automobilek, se kterou byl Apple v kontaktu. O zhruba 30 minut později prohlášení revidovala – jakékoli reference na ostatní výrobce automobilů byly odstraněny. Za několik hodin společnost prohlášení dále revidovala, přičemž byl vynechán i název společnosti Apple. „Obdrželi jsme žádosti od několika firem ohledně potenciální spolupráce na vývoji autonomních elektrovozidel“, uvedla společnost v naposledy revidované verzi.

Akcie automobilky Hyundai reagovaly po odvysílání v korejské televizi na zprávu nárůstem o 19 %, tržní kapitalizace se skokově zvýšila o 8 mld. USD.

Přímým jmenováním Applu riskuje Hyundai hněv amerického giganta, který je známý tím, že informace o nových produktech či partnerství udržuje v tajnosti. Lidé seznámení s okolnostmi pro Bloomberg News uvedli, že Applu bude vývoj autonomního elektromobilu, který je stále v rané fázi, trvat více než 5 let. To naznačuje, že společnost Apple nemusí s výběrem potenciálního partnera spěchat.

Automobily se značkou nakousnutého jablka by mohly konkurovat těm od Tesly, startupu Lucid Motors či jiným zavedeným výrobcům, např. Daimleru či Volkswagenu. Založení automobilky může trvat mnoho let a stát miliardy dolarů, což je důvod, proč Apple oslovuje potenciální partnery.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.