Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Australský dolar u veledůležitého supportu

07.05.2013 | 15:33 0 Komentářů

Australská centrální banka (RBA) snížila v noci z pondělí na úterý úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,75 procenta. Tento krok je vnímán jako snaha o podporu ekonomického růstu, který je závislý na čínské ekonomice. Snížení překvapilo mnoho analytiků a dokonce samotný australský dolar, který po zveřejnění rozhodnutí významně ztratil, nepřidala mu ani spekulace o chystaném „shortu“ miliardáře George Sorose.  RBA již snížila úrokové sazby o 200 bazických bodů od roku 2011, toto však byl první zásah v letošním roce.

Snížení o 25 bazických bodů se zdá být v poslední době velmi populární, protože k němu v minulém týdnu přikročila jak Evropská centrální banka, tak Indická centrální banka. RBA ve své oficiální zprávě uvedla, že v letošním roce očekává růst investic v těžařském průmyslu a i ostatním sektorům by se mělo dařit lépe.

I přes snížení úrokové sazby má Austrálie stále poměrně vysoký úrok ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi. Například USA a Japonsko má své úrokové míry téměř na nule a Evropa se svými 0,5 procenty jim značně sekunduje. RBA se tak i s ohledem na tento fakt nevzdala ve svém prohlášení možnosti dalšího snižování. Prostor pro další uvolňování se nabízí v nízké inflaci (růst o 0,4 procenta v 1.kvartále) a poměrně silné domácí měně.

AUD/USD se znovu přiblížil k veledůležitému supportu 1,0167, který již několikrát odvrátil propad. Trh je během dnešní seance rozběhnutý k překonání této hladiny. Uzavření pod tímto supportem by tak po dlouhé mohlo přinést vymanění z konsolidace. Je však potřeba být velmi opatrný při spekulacích na prodej.

AUDUSD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.