Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Australská vláda snížila výhled ceny pro železnou rudu na rok 2016 o 19 % kvůli rostoucímu přebytku

22.12.2015 | 17:19 0 Komentářů

Největší exportér železné rudy Austrálie snížil výhled ceny pro železnou rudu v roce 2016 o 19 %. Důvodem je přetrvávající vysoká nabídka a očekávání ohledně zpomalujícího se ekonomického růstu v Číně, který se negativně projeví u poptávky po železné rudě.

Jen za letošní rok se cena železné rudy propadla o 43 %. Nízkonákladoví producenti Rio Tinto Group, BHP Billiton a Vale zvyšovali nabídku, aby bránili tržní podíl, když hrozilo, že se bude snižovat poptávka v Číně. Podle australské vlády se může export železné rudy v příštím roce o zvýšit 13 %, přičemž letos byl nárůst o 7 %.

Australská vláda dále uvedla, že rostoucí nabídka z Austrálie a Brazílie bude tlačit spotové ceny železné rudy níže. Přebytečná kapacita čínských oceláren se bude nadále negativně projevovat na cenu oceli, a tím snižovat motivaci zvyšovat produkci oceli. Právě železná ruda se využívá při produkci oceli.

Výhled ceny australskou vládou se váže k spotové ceně s dodáním do Qingdao v Číně. Tuna se nyní obchoduje za 40,80 dolaru, přičemž 11. prosince v době finanční krize roku 2008 se železná ruda obchodovala za 38,30 dolaru za tunu.

Vláda očekává, že australští velcí exportéři zvýší v Číně tržní podíl, a tím vytlačí menší hráče.

V minulém týdnu investiční banka Goldman Sachs řekla, že ceny železné rudy zůstanou pod 40 dolarů následující tři roky. Na druhé straně banka očekává, že se zavírání dolů v příštím roce zrychlí kvůli negativnímu prostředí v čínském ocelářském průmyslu.

U ropy je problém v rostoucí nabídce, která nadále převyšuje poptávku, nicméně výhled růstu poptávky je poměrně optimistický. U železné rudy je problém větší. Nabídka nadále roste, ale poptávka podle očekávání může i klesat. Čínská vláda v poslední době chce Čínu přeorientovat z růstu taženým investicemi na růst tažený spotřebou a službami.

Australská vláda očekává, že se produkce oceli v Číně sníží z 808 mil. tun v roce 2015 na 800 mil. tun v roce 2016. Čínský institut China Iron and Steel Association očekává, že se produkce oceli sníží v příštím roce až na 783 mil. tun.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.