Úterý 28. září. Svátek má Václav.

ATLANTIK FT: USA – nižší nárůst zaměstnanosti než se očekávalo

04.06.2010 | 16:31 0 Komentářů

Změna počtu nezaměstnaných (nonfarm payrolls) –  květen 2010
 
skutečnost:      431 000
 
očekávání:       536 000
předchozí:        290 000 (bez revize)
 
Zaměstnanost v americké ekonomice v květnu vzrostla o 431 000 míst, což je výrazně méně než trh očekával (536 tis.). Jedná se nejvyšší nárůst zaměstnaností za posledních 10 let. Bohužel nemůžeme zopakovat správu z minulého měsíce a to tu, že se jedná o silné oživení trhu práce, protože významnou část (411 tis.) tvoří nárůst ve vládních zaměstnancích, což je spojené se sčítáním lidu v USA. Privátní sféra vykázala růst o 41 tis. při očekávání 180 tis. nových míst. Nižší než očekávaný nárůst zaměstnanosti může být interpretován jako slabší očekávání ohledně ekonomického oživení.
 
Míra nezaměstnanosti nečekaně poklesla opětovně na 9,7% z 9,9% (9,7% byla v březnu, očekávání bylo 9,8%). Opětovné obavy nad rychlejším oživením ekonomiky pravděpodobně způsobilo, že se nově příchozí na trh práce znovu po nenalezení místa stáhli i z úřadu práce.
 
Dané faktory nadále podporují náš názor, že oživení trhu práce bude velmi pozvolné a vyžádá si delší čas.
 
Finanční trhy na základě horších než očekávaných čísel nadále prohloubily svoje odpolední ztráty. Negativní obchodování bylo podpořeno vyjádřením z maďarských nejvyšších míst ohledně stavu ekonomiky Maďarska, které bylo přirovnáno k Řecku. Rovněž probíhající summit G20, kde se mimo jiné projednávají otázky ohledně bankovní regulace (vyšší kapitálové vybavení či dodatečné daňové zatížení sektoru) trhu nepřidává na stabilizaci. Dolar k euru nadále oslabil na úroveň 1,202 USD/EUR (nejnižší úroveň za poslední čtyři roky). Evropské akciové trhy rozšířily odpolední ztráty na 2,0 – 3,0 %. Dluhopisy (americké) zaznamenaly zvýšení svých zisků, jak investoři přesouvají pozice do jistotnějších aktiv.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.