Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

AstraZeneca bude mít nového CEO, z Roche přechází Pascal Soriot

28.08.2012 | 08:59 0 Komentářů

Pascal Soriot, generální ředitel pro farmaceutickou divizi švýcarského Roche Holding (RHO), převezme pozici CEO ve společnosti AstraZeneca (AZN).

AstraZeneca, jež je druhým největším výrobcem léků ve Velké Británii, uvádí, že Soriet se k ní připojí od 1. října a nahradí David Brennana, který odešel do penze 1. června. Brennanovo působení bylo provázeno řadou nezdarů ve vývoji nových léků a pomalejšího růstu společnosti. Nejlépe prodávané léky společnosti ztratily patentní ochranu a musely tak čelit tvrdé konkurenci generických léčiv. Simon Lowth, jenž dočasně převzal pozici CEO, se vrátí zpět do funkce finančního ředitele.

AstraZeneca se snaží svoji situaci vylepšit novými partnerstvími a strategickými akvizicemi. Například 1. července zahájila spolupráci s farmaceutickou společnosti Bristol-Myers Squibb na společném vývoji léků na léčbu cukrovky v rámci portfolia Amylin Pharmaceuticals, jenž Bristol-Myers koupil za 5,3 mld. USD. Spolupráce ovšem nebyla zadarmo a AstraZeneca za ni musela zaplatit 3,4 mld. USD.

Pesimistická o této strategii je ratingová agentura Moody’s, jenž 4. července změnila výhled pro společnost ze stabilního na negativní. Podle ní se totiž akvizice a zpětné odkupy akcií negativně projeví ve finanční pozici společnosti. Ale i agentura si uvědomuje, že AstraZeneca nemá moc dalších možností.

Zdroj: Bloomberg

Áron Berezkin
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.