Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Asijskými trhy se prolíná rostoucí napětí mezi USA a Čínou

09.05.2019 | 09:41 0 Komentářů

Hlavní asijské akciové indexy během čtvrteční seance oslabovaly, když největší ztráty zaznamenal jihokorejský Kospi (-3,04 %). Donald Trump pohrozil navýšení celních tarifů, což se negativně projevilo během čtvrtečního obchodování na asijských trzích, které oslabovaly napříč regionem.

Asijské trhy během čtvrtečního obchodování oslabovaly. Na pozadí obchodování během tohoto týdne stojí napětí mezi Spojenými státy a Čínou, které navíc eskaluje po slovech Donalda Trumpa, když prohlásil, že Čína porušila „dohodu“. Ta slíbila odplatu v případě, že Spojené státy v pátek zvýší cla.

Spojené státy se chystají zvýšit tarifní cla na 200 Miliard amerických dolarů vztahující se na čínské zboží na 25 % ze současných 10 %. „Vidíte ty tarify, které zavádíme? To proto, že porušili dohodu. Oni porušili dohodu,“ uvedl 45. prezident Spojených států amerických. „Nemůžou to dělat, tak budou platit.“ Donald Trump stále předpokládá, že „to bude fungovat“.

Peking bude donucen k odvetným opatřením, pakliže USA v pátek zvýší tarify, jak momentálně zamýšlí, uvedl ve čtvrtek čínský ministr průmyslu a obchodu. Dále již neposkytl detailnější informace možného postihu. „Čína hluboce lituje toho, že pokud Spojené státy nová cla zavedou, země bude muset poskytnout nezbytná protiopatření,“ dodal.

Twitterové příspěvky Donalda J. Trumpa v kontextu nadcházejících obchodních jednání

Americké noviny The Wall Street Journal během středeční noci uvedly, že Čínu povzbudily k tvrdšímu přístupu poslední slova Donalda Trumpa směřovaná k šéfovi Fedu. Ten na Jeroma Powella „zaútočil“, když ho vyzval ke snížení úrokových sazeb, což si Čína údajně vynaložila jako náznak oslabování americké ekonomiky a signál, že Spojené státy jsou připraveny přijmout kompromis.

Čínský Vice premiér Liu He povede delegaci na nadcházející obchodní jednání, které proběhne ve čtvrtek a v pátek ve Washingtonu. Možnost dosažení finální obchodní dohody je údajně stále reálná.

Japonský Nikkei 225 -0,93 % na 21402,13 b.
Hongkongský Hang Seng -2,26 % na 28346,47 b.
Čínský Shanghai Composite -1,47 % na 2851,1845 b.
Jihokorejský Kospi -3,04 % na 2102,01 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,42 % na 6295,3 b.

 

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.