Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Asijsko-pacifický region ztrácel; tamní centrální banky taktéž reagují

16.03.2020 | 08:55 0 Komentářů

Asijsko-pacifické indexy ztrácely napříč regionem, vůbec nejvýrazněji pak odepisovaly akcie v Austrálii. Některé centrální banky přistupují k opatřením ve snaze pomoci v boji s šířícím se koronavirem.

Asijsko-pacifický region na startu nového týdne oslaboval, když do kladných vod indexy nedostalo ani včerejší oznámení o širokém balíčku opatření ze strany americké centrální banky. Fed byl posléze následován také centrálními bankami z Asie, když např. Bank of Japan oznámila rozšíření nákupů akcií, dluhopisů a dalších aktiv, navíc také bude poskytovat bezúročnou roční půjčku společnostem, jež mají kvůli efektům šíření koronaviru problémy s likviditou. Australská centrální banka oznámila rozšíření repo operací ve snaze dodat do systému větší objem likvidity; v týdnu by pak měla oznámit další kroky. Centrální banka Nového Zélandu snížila úrokové sazby o 0,75 bazických bodů na 0,25 % a zavázala se zůstat na této úrovni nejméně po dobu 12 měsíců. V případě nutnosti dalších kroků, může dojít na QE.

Japonský Nikkei oslaboval o 2,46 %, zatímco čínský Shangai Composite o 3,40 %. Hongkongský Hang Seng ztrácel ještě výrazněji (-4,45 %). Vůbec nejhůře z celého regionu si vedl australský S&P/ASX 200, jenž odepsal 9,70 %. Jihokorejský Kospi klesal o 3,19 %.

 

Zdroj: Marketwatch

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.