Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Asijsko – pacifické indexy v úterý na pozadí událostí kolem čínské měny klesaly

06.08.2019 | 09:24 0 Komentářů

Asijsko – pacifické indexy v úterý na pozadí rušného vývoje kolem čínské měny klesaly. Australská centrální banka podle očekávání ponechala sazby beze změny, signalizovala však potenciální další uvolňování v budoucnu.

—————————————————————————————————

—————————————————————————————————

Indexy v červeném

Asijsko – pacifické indexy se v úterý v návaznosti na včerejší události kolem čínské měny obchodovaly v červených barvách. Čínský jüan se včera na pár s dolarem poprvé od finanční krize dostal nad 7 USD/CNY. Americký prezident Donald Trump v návaznosti na posunutí referenčního kurzu jüanu, kolem kterého může měna fluktuovat, označil čínskou stranu za „manipulátora s měnami“. Tohoto označení se následně od Trumpovi administrativy Čína „dočkala“ i oficiální cestou.

Kurz juanu v úterý nastaven na silnější úroveň, než se čekalo

V úterý čínská centrální banka nastavila referenční kurz na silnější úroveň, než se očekávalo. Konkrétně se jednalo o hodnotu 6,9683 USD/CNY při odhadu 6,9871 USD/CNY. To tak přineslo mírné uklidnění stávající situace kolem jüanu.

V Austrálii zůstaly sazby beze změny

Nejvýrazněji z asijsko – pacifického regionu oslaboval australský S&P/ASX 200. Tamní centrální banka ponechala v úterý úrokové sazby dle očekávání beze změny (RBA na posledních dvou zasedáních sazby snižovala). Signalizovala však potenciální uvolňování měnových podmínek v budoucnu, a to v návaznosti na rizika plynoucí z globálního zpomalování ekonomického růstu, obchodních sporů či propadu domácího nemovitostního trhu.

Nejmírnější pokles v Japonsku

V úterní seanci se výrazněji nedařilo ani indexům v Číně, Hongkongu a Jižní Koreji. Nejmírněji pak klesal japonský Nikkei.

—————————————————————————————————

Japonský Nikkei 225 -0,65 % na 20585,31 b.
Hongkongský Hang Seng -1,02 % na 25884,6 b.
Čínský Shanghai Composite -1,43 % na 2781,2226 b.
Jihokorejský Kospi -1,51 % na 1917,5 b.
Australský S&P/ASX 200 -2,44 % na 6478,1 b.

—————————————————————————————————

 

Zdroj: The Financial Times; Reuters

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.