Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

Asijsko-Pacifické indexy se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně

16.05.2019 | 10:36 0 Komentářů

Čtvrteční seance se v Asijsko-Pacifickém regionu nesla ve znamení kroků největší americké ekonomiky. Americká administrativa podnikla útok na čínskou společnost Huawei, když americké ministerstvo obchodu zařadilo firmu na černou listinu. Naopak mezi pozitivní zprávy se řadí například vývoj situace s Mexikem a Kanadou anebo pozdržení tarifních cen na import automobilů z Evropy.

 

Asijské trhy se během čtvrteční seance obchodovaly převážně níže. Jejich vývoj negativně ovlivnil krok Donalda Trumpa, jehož administrativa zahájila útok na čínskou společnost Huwaei, když americké ministerstvo obchodu zařadilo čínskou firmu Huawei Technologies Co Ltd a jejích 70 odboček na černý seznam, což postižené společnosti výrazně zkomplikuje přístup k součástkám a komponentům nabízeným americkými firmami. Huawei, kterou zpravodajské služby USA podezírají ze spolupráce s čínskou rozvědkou, bude podle agentury Reuters postižena natolik, že nebude moci kvůli závislosti na amerických dodávkách prodávat některé své výrobky.

Pozitivní zprávou je, že Mexiko je blízko k vyřešení sporů se Spojenými státy, které se týkají tarifů na železo a hliník. Mexiko by se podle posledních zpráv mohlo vyhnout kvótám a je zde naděje, že Kanada by mohla dosáhnout podobné dohody.

Sentiment na trhu mimo jiné pozitivně ovlivnila zpráva, že Spojené státy plánují pozdržet nové tarifní cla na auta a autodíly z Evropy až o šest měsíců.

Nejvýrazněji oslabil jihokorejský Kospi, když odepsal 1,2 % a následně japonský Nikeki, který oslabil o 0,59 %. Naopak největší zisky zaznamenala Austrálie s posílením indexu S&P/ASX 200 o +0,69 %.

Japonský Nikkei 225 -0,59 % na 21062,98 b.
Hongkongský Hang Seng +0,09 % na 28295,21 b.
Čínský Shanghai Composite +0,58 % na 2955,711 b.
Jihokorejský Kospi -1,2 % na 2067,69 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,69 % na 6327,8 b.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.