Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Asijsko-Pacifické indexy se pohybovaly smíšeně

02.09.2019 | 09:33 0 Komentářů

Hlavním hybatelem finančních trhů v Asijsko-Pacifickém regionu během pondělní seance byl vývoj obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, když od nedělního dne začala platit nová cla na čínské zboží v roční hodnotě 112 miliard dolarů.

Potřeba stimulu čínské ekonomiky

Na pozadí pondělního obchodování v Asijsko-Pacifickém regionu stála nová cla Spojených států uvalená na čínské zboží v roční hodnotě 112 miliard dolarů a také data z čínské ekonomiky.

Čínský Shanghai Composite připsal 1,29 %, když silnou oporou byl růst jeho technologického sektoru po slovech o důležitosti investic do technologického sektoru.

Čínská státní rada v neděli oznámila nové záměry k podpoře její ekonomiky. V prohlášení je řečeno, že čínská státní rada se soustředí na vývoj sektorů jako je infrastruktura, high-tech a transformace tradičního průmyslu.

Nová cla

V neděli vstoupila v platnost nová cla na dovoz čínského zboží, jehož roční hodnota dosahuje 112 miliard dolarů. Podle některých komentářů se nová patnáctiprocentní cla pravděpodobně promítnout do vyšších cen oblečení, obuvi, sportovního a jiného spotřebního zboží. Celkově se cla vztahují na více než dvě třetiny čínského dovozu. Čína také začala s uvalováním cel na některé zboží Spojených států ze svého listu v cílové hodnotě 75 miliard dolarů.

Donald Trump v neděli uvedl, že vyjednávání s Čínou jsou stále plánována na září.

„Jeví se téměř nemožné na to vůbec pomyslet, že USA a Čína urovnají všechny spory na jedné schůzce“, uvedl Richard Harric, CEO Port Shelter Investment Management pro CNBC.

Data z čínského průmyslu

Průzkum v čínském průmyslu ukázal nečekaný růst průmyslové aktivity za srpen.

Caixin/Markit manufacturing Purchasing Managers´ Index agentury Reuters za srpen byl na úrovni 50,4 oproti očekávané hodnotě 49,8. Úroveň 50 rozděluje expanzi a kontrakci.

Nicméně oficiální data ukázala, že průmyslová aktivita v Číně za srpen poklesla na čtyřměsíční minimum.

 

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.