Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Asijské trhy zaznamenaly výrazné ztráty

12.09.2016 | 09:36 0 Komentářů

Výplach na světových drzích dorazil i do Asie.

Asijské trhy zaznamenaly nejvýraznější ztráty od britského referenda. Navázaly tak na výrazné páteční ztráty na americkém trhu po komentáři šéfa bostonského FEDu Eria Rosengrena, podle kterého by se americká ekonomika mohla přehřát, pokud by sazby zůstaly příliš nízko. Podle Raye Attrilla z National Australia Bank není Rosengrenův komentář nic nového oproti jeho slovům z minulého měsíce, trh však zaskočilo, že je zopakoval i po makrodatech (slabých ISM reportech a spíše slabším reportu z trhu práce). Pozornost investorů se bude upírat k 21. září, kdy bude zasedat jak americký FED, tak i Bank of Japan.

Pokles se nedotknul jen akcií, ale i dluhopisů. Vidina vyšších sazeb snižuje jejich atraktivitu, zároveň se objevují názory, podle kterých světovým ekonomikám již nestačí pouze monetární stimuly, a spekulace, že Bank of Japan bude těžko shánět protistranu pro své nákupy v rámci kvantitativního uvolňování. Např. výnosy japonských desetiletých dluhopisů tak nyní atakují nulu, zatímco na červencových minimech činily -0,3 %.

Čínská centrální banka stanovila kurz jüanu vůči dolaru na 6,6908 RMB/USD, ještě níže než před dvěma týdny. Hongkongská mezibankovní zápůjční sazba, tzv. HIBOR, se poslední dny drží nad 5 %, což by naznačovalo, že se centrální banka snaží snížit likviditu, aby omezila tlak na oslabení jüanu. Podle další hypotézy likviditu snižuje nepřerolování splatných derivátů, které byly v loňském srpnu použity pro intervence na trhu.

Makrodata dnes hrály menší roli, přesto stojí za zmínku. Index cen výrobců PPI v Japonsku v srpnu meziročně klesl o 3,6 %, což sice nepřekonalo očekávání 3,4% poklesu, šlo však o nejmenší meziroční pokles od února. Pozitivně naopak překvapily volatilní objednávky strojů, které v červenci meziročně vzrostly o 5,2 % při očekávání 0,3% růstu. Zaznamenaly tak největší růst od ledna.

Japonský Nikkei 225 -1,73 % na 16672,92 b.
Hongkongský Hang Seng -2,89 % na 23402,78 b.
Čínský Shanghai Composite -1,88 % na 3020,9368 b.
Jihokorejský Kospi -2,28 % na 1991,48 b.
Australský S&P/ASX 200 -2,24 % na 5219,6 b.

Zdroj: The Financial Times, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.