Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Asijské indexy ztrácí: informační vakuum vyčerpává optimismus ohledně blízkého konce obchodní války

03.07.2019 | 09:09 0 Komentářů

Japonský Nikkei 225 -0,53 %, hongkongský Hang Seng -0,29 %, čínský Shanghai Composite -1,06 %, jihokorejský Kospi -1,23 %, australský S&P/ASX 200 +0,49 %.

pekingska_doprava

Washington a ani Peking stále nezveřejnily žádný harmonogram dalšího
jednání.  Absence informací tak již vyčerpává původní optimismus
ohledně blížícího se konce obchodní války na ose USA-Čína.
Zdroj foto: „Beijing traffic“ by Gary Lerude,
licensed under CC BY-NC-SA 2.0

 

Podruhé v řadě za sebou námi sledované asijské indexy spíše klesají. To může být a mnoho analytiků i tak soudí, známkou oslabujícího optimismu ohledně vyjednávání mezi USA a Čínou. Po pondělní „euforii“ totiž nepřišly žádné přesnější detaily a informace ohledně dalšího průběhu jednání, která by potvrdila, že dojednání dohody by mohlo přijít relativně brzy. I přes slova Donalda Trumpa, který řekl, že jednání probíhala ještě před summitem G20, není (veřejně) známo, kdy se opět spolu sejdou čelní představitelé obchodních zájmů dvou největších ekonomik světa (naposledy tomu tak bylo v květnu ještě před vyhrocením sporu). A k informačnímu vakuu se přidávají slova a události, které nejistotu ještě více umocňují. Zmiňme si například slova poradce Bílého domu, Petera Navarro, prohlásil, že veliká část dohody již dohodnuta je, ale ke kompletnímu dojednání a schválení se táhne cesta ještě vcelku daleká. Anebo včerejší krok americké administrativy rozšířit seznam zboží dováženého z EU, u kterého by mohly být navýšeny celní sazby kvůli neutuchajícímu sporu o dotování výroby letadel.

Mimo nejistot ohledně vývoje mezinárodního obchodu svoji roli sehrálo i černé zlato: i přes snahu ropného kartelu OPEC a jeho strategických spojenců o další zářezy na straně nabídky se cena ropy začala propadat. Stojí za tím obavy, že by kvůli globálnímu ekonomickému útlumu mohlo dojít k citelnému oslabení poptávky po ropě. S nižšími cenami ropy tak přišlo i oslabení a nižší ocenění společností z energetického sektoru, který o to více utahoval asijské akciové trhy.

Důvěře v čínskou ekonomiku zcela jistě nepomohly dnešní data za index nákupních manažerů ve službách Caixin-Markit. PMI za tento sektor totiž v červnu spadl o 0,7 bodu na 52 bodu, tedy na 4měsíční minimum.

Burza v Šanghaji dnes zažila kontrakci podle indexu Shanghai Composite, který odevzdal 1,06 %. Hongkong a jeho akcie taktéž v průměru oslabily podle indexu Hang Seng, slabšího o 0,29 %. Tokijská burza se nachází níže stejně tak: index Nikkei 225 tratí momentálně 0,53 %.

Jižní Korea dnes upravila odhad vývoje svého hospodářství. To se totiž stává další obětí obchodní válka na ose USA-Čína. Kvůli šarvátkám v mezinárodním obchodu očekává země, že její HDP poroste o 0,2 p.b. pomaleji, než se doposud očekávalo, což implikuje předpokládaný růst 2,4 – 2,5 %.

Jihokorejský akciový trh tak oslabil podle indexu Kospi o 1,23 %.

Australský index S&P/ASX 200 posílil o 0,49 %.

 

Japonský Nikkei 225 -0,53 % na 21638,16 b.
Hongkongský Hang Seng -0,29 % na 28791,42 b.
Čínský Shanghai Composite -1,06 % na 3011,5252 b.
Jihokorejský Kospi -1,23 % na 2096,02 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,49 % na 6685,5 b.

 

Zdroj: The Financial Times, CNBC, MarketWatch, Reuters

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.