Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Asijské akciové trhy dnes rostou, Japonský trh je zavřený. Akciové futures v Evropě ukazují mírný růst

Asijské obchodování pozitivně ovlivňují dnes zveřejněná data z Číny. Hlavní titulky zpráv sice ukazují nejpomalejší růst HDP za téměř tři dekády ale bližší pohled na čísla je pozitivní. Meziroční růst HDP ve třetím čtvrtletí o 6,2 % je v souladu s odhady. Nicméně mezikvartální růst zrychlil na 1,6 % z předchozího tempa 1,4 %, což je 0,1 pb nad odhady. Měsíční data za červen ukazují zrychlení tempa růstu průmyslu i maloobchodních tržeb nad očekávání. Nad odhady vychází i údaj o investicích do fixních aktiv za první polovinu roku. Jde tak o signál toho, že se Číně daří měnovou a fiskální politikou citelně mírnit negativní dopady obchodních válek. 

Ve zbytku týdne bude finanční trh sledovat výroky členů Fedu, a údaje o vývoji maloobchodu a průmyslu v USA. Zveřejněn bude i vývoj NY Fed index a Michigan sentiment spotřebitelů za červenec. Předstihové indikátory jako Fed indexy v minulých měsících výrazně propadly a je důležité, zda se nyní naplní očekávání trhu o zlepšení aktivity podniků.

V EU bude sledováno hlasování v Evropském parlamentu o schválení Ursuly von der Leyen jakožto kandidátce na příští předsedkyni Evropské komise. Proběhne také setkání ministrů zahraničí ve věci Iránu a jeho nukleárního programu.

Zveřejněn bude vývoj zásob ropy EIA. Cena ropy Brent se v minulém týdnu mírně zvýšila na 66,6 USD/barel, což pomohlo energetickým titulům.

Zajímavé bude i setkání ministrů financí G7 k diskuzím o globální ekonomice a alternativním tématům jako jsou například kryptoměny. A setkání, které také stojí za sledování je výroční CEBRA setkání centrálních bankéřů k měnové politice.

Ve Velké Británii finišuje boj o křeslo premiéra mezi Jeremy Huntem a Borisem Johnsonem. Výsledek by měl být znám 22. července.

V České Republice Sociální Demokraté budou rozhodovat o setrvání ve vládě Andreje Babiše.

Ohlédnutí

Index S&P500 minulý týden vzrostl o 0,78 % a pokořil tak poprvé v historii hranici 3000 bodů. Eurostox 600 klesl o 0,84 %. Euro proti USD minulý týden mírně posílilo na EUR/USD 1,127. Česká koruna minulý týden oslabovala na EUR/CZK 25,58 z EUR/CZK 25,50. Proti dolaru se kurz koruny téměř nezměnil a CZK/USD setrval poblíž 22,70.

Šéf Fedu Jerom Powel minulý týden trhy ujistil v přesvědčení, že úrokové sazby na konci července budou sníženy. Ve stejném duchu vyznělo i zveřejnění posledního zápisu z posledního jednání Fedu. Mnoho na tom nemohl změnit ani výsledek inflace za červen, který byl v jádrové složce bez potravin a energií lehce nad odhady (2,1 % r/r).

Průmyslová produkce v eurozóně v květnu vzrostla o 0,9 % m/m, když se čekalo 0,2 %.

Zápis z minulého jednání ČNB potvrdil, že pro ve prospěch zvýšení sazeb hlasoval Vojtěch Benda. Diskutovaly se ovšem vlivy uvolňování měnových politik Fedu a ECB. Inflace v ČR v červnu v souladu s osekáním trhu zpomalila na 2,7 % z předchozího tempa 2,9 %.

Zdroj: Cyrrus
Tagy Čína FED HDP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.