Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Asijské akcie rostly, Čína stimuluje finanční systém, reguluje zahraniční IPO

28.12.2021 | 08:56 0 Komentářů

Japonský Nikkei 225 +1,37 % na 29069,16 b.
Hongkongskı Hang Seng +0,02 % na 23227,67 b.
Čínský Shanghai Composite +0,39 % na 3630,1115 b.
Jihokorejský Kospi +0,69 % na 3020,24 b.

Asijské akcie následovaly včerejší růst na rekordní hodnoty na Wall Street a hlavní asijské indexy si tak připisovaly zisky. V Austrálii se kvůli svátkům stále neobchoduje. V Hong Kongu se po svátcích znovu obchodovalo. Hongkongský index Hang Seng uzavřel blízko nuly, byl tažen dolů akciemi technologických firem. Index Hang Seng Tech uzavřel se ztrátou o více než procento.

Důvodem bylo oznámení nových regulací čínské vlády pro společnosti, které chtějí vstoupit na trh v zahraničí. Firmy z odvětví na černé listině tak budou muset nejprve čínské regulátory žádat o povolení ke vstupu na zahraniční trhy. Zahraniční investoři se v těchto společnostech nebudou moci podílet na jejich řízení a jejich podíl na akciích nesmí být vyšší než 30 %. Individuální investoři nebudou moci držet více než 10 % akcií. Pravidla vstoupí v platnost od 1. ledna nového roku. Klesaly tak akcie čínských technologických gigantů Tencent (-2,52 %) a Meituan (-1,68 %), Alibaba (+0,27 %) mírně rostla.

Čínská vláda stimulovala čínský bankovní systém nejvyšší krátkodobou injekcí za poslední dva měsíce v hodnotě 31 mld. USD (200 mld. čínských juanů). Ulevuje tak přetížené poptávce po likviditě na čínských trzích.

Společnost Evergrande má v úterý vyplatit 255 mil. USD v kuponových platbách dvou dolarových dluhopisů. Dle Bloombergu by však investoři mohli přijít zkrátka, jelikož se developer soustředí spíše na stavbu bytů a placení zaměstnanců. Společnost má dodatečnou lhůtu dvou dní, než může být oznámen případný default na tyto dluhopisy. Mezinárodní ratingové firmy již tento měsíc označili Evergrande jako defaultního dlužníka v návaznosti na neplnění platebních povinností včas. Mezitím však akcie posílily o více než 8 %, předseda představenstva společnosti Hui Ka Yan v neděli totiž slíbil splnění cíle doručit tento měsíc tisíce jednotek bytů v rámci 115 projektů. Společnost také uvedla, že tento měsíc navázala na stavbu ve většině jejích realitních projektů.

Japonská míra nezaměstnanosti za listopad vzrostla ze 2,7 % na 2,8 % nad očekávání 2,7 %. Průmyslová výroba v listopadu dle konečných dat meziročně vzrostla o 5,4 %.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.