Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Argentinští farmáři pokračují třetí týden ve stávce

27.03.2008 | 19:19 0 Komentářů

Zemědělský sektor Argentuny je ochromen třítýdenní stávkou proti zvýšení daní z exportů obilovin. Dopravní zácpy způsobují výpadek dodávek potravin, masa a mléka do maloobchodů ale rovněž i zahraničních exportů. Demonstranti protestují v hlavním městě Buenos Aires již druhou noc, vznikají potyčky s provládními sympatizanty. Do časově neomezené stávky vstopily čtyři největší zemědělská uskupení které mají za cíl přinutit vládu zrušit daňové změny.

Krize vyvrcholila 11.března poté co vláda schválila novou stupnici exportních daní, v některých případech navýšené na 45%. Prezidentka Kristina Fernandes odmítá ustoupit protože daň je nástrojem zvyšování příjmů státního rozpočtu, boje s inflací a dostatečné nabídky obilovin na domácím trhu. Rozvojové země často využívají exportních daní jako diskriminační politiky které znevýhodňují domácí zemědělce i spotřebitele na celém světě. Jsou to často země s dominantním postavením na trhu.

Argentina je třetí největší světový exportér sóji, top exportér soj oleje a šrotu, druhý největší exportér kukuřice a čtvrtý největší světový exportér hovězího masa. Příjmy za exporty sóji dosáhly vloni $13,47miliard. Vláda začala zdaňovat exporty v roce 2002 v době hůuboké hospodářské krize a od té doby je stabilně zvyšovala. Zdaňování vývozů surovin včetně zemědělských produktů, paliv a rud odpovídá asi 10% příjmů do státní pokladny Argentiny.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.