Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Argentina

23.01.2009 | 16:40 0 Komentářů

Ministerstvo zemědělství ve středu snížilo odhad osetých ploch a výnosu pro lepšní rok z důvodu přetrvávajícího sucha. Do dnešního dne bylo oseto sojou jen 89% oblastí a toto číslo už asi neporoste. Okolo 2/3 oblastí trpí suchem . Průměrné srážky jsou letos v Argentině nejnižší od roku 1970 a v některých státech lze situaci přirovnat k roku 1950. Úřad snížil velikost osetých ploch sojou v marketingovém roce 2008-09 na 16,5 milionů hektarů což je oproti prosinci snížení o 1,3 mil ha. Navíc k dosažení výnosů bude potřeba aby co nejdříve spadly dešťové srážky.

Nejhorší sucha za půlstoletí let vážně ohrožuje budoucí výnosy obilí způsobují ale i obrovské ztráty farmářům v živočišné výrobě. AgSecy rovněž snížila odhad osetých ploch kukuřicí o 0,1 mil na 3,4 mil ha, při nedostatku deště v období květu nelze očekávat vysoké výnosy, uvedl úřad. .

Úřad také snížil odhad produkce pšenice z 9,0 na 8,3 mil tun což je propad oproti loňskému výnosu 16 mil tun. Je pravděpodobné že při odhadu domácí spotřeby okolo 7 mil tun nebude z nové úrody k dispozici pro export objem vyšší než 1,2 mil tun.

Očekává se že ceny soji v USA porostou protože sucha odkloní poptávku do USA a po oslavě Lunárního roku poroste spotřeba Číny. Je téměř jisté že letošní produkce obilí v jižní Americe poklesne a USDA bude revidovat odhad Wasde. Poradentská kancelář Conab již v prosinci uvedla že očekává letošní sklizeň obilí v Brazílii o 2% nižší.

Argentina je třetí největší světový exportér sóji, top exportér sojového oleje a šrotu, současně druhý největší exportér kukuřice a čtvrtý největší světový vývozce hovězího masa. Brazílie je druhý největší producent a exportér soji na světě, top exportér etanolu a čtvrtý největší producent a exportér kukuřice

Americká soja s termínem doručení v březnu uzavírala ve čtvrtek na burze CBOT o 8 ½ centů níž na $10,12 za bušl

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.