Středa 22. září. Svátek má Darina.

Argentina snižuje exportní daně na kukuřice a pšenici

23.12.2008 | 14:28 0 Komentářů

Argentinská prezidentka Cristina Fernandez v pondělí oznámila že počínaje dnešním dnem budou v platnosti nové vývozní daně na kukuřici a pšenici. Očekává se že lídři čtyř největších zemědělských uskupení nebudou v den oznámení do prezidentské rezidence přizvány kvůli rok trvající stávce která měla za cíl přinutit vládu tyto daně zrušit.

Kosmetické změny které vláda zavádí problémy farmářů nevyřeší. Fernandes stále odmítá ustoupit protože daně jsou nástrojem zvyšování příjmů státního rozpočtu, boje s inflací a dostatečné nabídky na domácím trhu. Vláda začala zdaňovat exporty v roce 2002 v době hluboké hospodářské krize a od té doby je stabilně zvyšovala.

Podstatné je Argentina dnes oznámí že snižuje exportní daně na pšenici a kukuřici o 5 procentních bodů a budou snižovány i nadále pokud zemědělci zvýší výrobu. Opatření má stimulovat farmáře aby produkovali takové obiloviny které se spotřebují na domácém trhu než třeba soju která je určena výhradně na vývoz.

Exporty pšenice budou nyní maximálně zdaněny 23% zatímco kukuřice 20%. Exportní daně budou dále redukovány o 1% za každý 1 milion tun kukuřice a pšenice nad stanovené kvóty, uvedla Fernandez. Vývozní 35% daň na soju byla ponechána beze změny.

Argentina je třetí největší světový exportér sóji, top exportér sojového oleje a šrotu, druhý největší exportér kukuřice a čtvrtý největší světový vývozce hovězího masa. Příjmy za exporty sóji dosáhly vloni $13,47miliard.

Vláda rovněž oznámila že snižuje exportní daň na ovoce o 50% a na pomoc farmářům postižených suchem poskytla 230 milionů pesos, 68 milionů dolarů. Fernandez rovněž oznámila že producenti hovězího mají možnost exportovat pouze 25% celkové výrobní kapacity. A zbytek ponechat na domácím trhu. Stát otevře 5 velkovýkrmen telat s celkovou roční kapacotou 100 tisíc tun masa.

Americká soja s termínem doručení v březnu na burze CBOT uzavírala v pondělí se ziskem 18 centů na $8,90 ½ za bušl.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.