Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Apple zveřejnil smíšené výsledky a negativní výhled, akcie se propadly o 10 %

24.01.2013 | 08:54 0 Komentářů

Technologický gigant Apple (AAPL) včera zveřejnil své hospodářské výsledky, které evidentně nenaplnily očekávání jeho akcionářů, kteří byli dosud zvyklý na úspěch za úspěchem.

Tržby vzrostly na 54,51 mld. USD (+17,7 % y/y), přesto však nedosáhly na 54,88 mld. USD, které očekávali analytici.

Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) prakticky stagnoval na 13,08 mld. USD (13,81 USD na akcii). Navzdory absenci růstu však překonal tržní konsensus ve výši 12,85 mld. USD (13,53 USD na akcii).

Výsledky do značné míry reflektují vývoj na trhu smartphonů a tabletů, na kterém se rychle zostřuje konkurence. Zisk omezily i rostoucí náklady na technické inovace, které jsou zásadní pro udržení konkurenční výhody na vysoce dynamickém trhu. Důsledkem je nejpomalejší růst tržeb od roku 2009. Vedení společnosti slabší výsledky odůvodňuje nedostatečnou produkční kapacitou, která nedokázala uspokojit poptávku po firemních produktech.

Apple však nezklamal v počtu prodaných výrobků. Bylo prodáno 47,8 mil. iPhonů a 22,9 mil. iPadů. Tato čísla naplnila, či překonala analytické odhady.

Negativně působil také výhled na toto čtvrtletí, kde předpokládané tržby (41 až 43 mld. USD) nedosáhly na analytický konsensus (45,6 mld. USD). Ziskový výhled zveřejněn nebyl.

Analytici tak zřejmě přehodnotí svůj dosavadní postoj. Dosud u nich výrazně převažovala nákupní doporučení.

Akcie reagovaly propadem o 9,83 % na 463,49 USD.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, Apple

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.