Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Apple údajně zvažuje, že od roku 2020 nebude využívat procesory Intelu (-9 %)

02.04.2018 | 20:02 0 Komentářů

Výrobce spotřební elektroniky Apple údajně zvažuje, že přestane využívat procesory od Intelu. Ke změně by mohlo dojít již v roce 2020.

Apple údajně zvažuje, že od roku 2020 nebude využívat procesory Intelu ve svých počítačích Mac, uvádí zdroje agentury Bloomberg seznámené s plány.

Iniciativa kódovým označením Kalamata je sice v rané fázi vývoje, jejím cílem však je sjednotit hardware napříč produktovým portfoliem od počítačů, které využívají platformu OS X, po telefony a tablety běžících na platformě iOS. Apple by tak vývoj procesorů mohl více přizpůsobit svým plánům a nemusel respektovat vývojový cyklus Intelu. Zároveň by se stal jediným výrobcem osobních počítačů s vlastním procesory.

Případné uskutečnění plánu by šlo v několika fázích. Apple již nyní údajně pracuje na softwarové iniciativě Marzipan, která by měla umožnit běh aplikací z iPhonů na počítačích Mac.

Intel je asi nejvýraznějším dodavatelem Applu. Ten se na tržbách Intelu podílí asi 5 % a jeho procesory začal prvně využívat v roce 2005.

Akcie Intelu (INTC) ztrácí 9,1 % na 47,32 USD, pod tickerem BAAINTEC se obchodují také na českém RM-SYSTÉMu.

Apple (AAPL) ztrácí 1,6 % na 165,03 USD, na RM-SYSTÉMu se obchoduje s tickerem BAAAAPL.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.