Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Apple plánuje investovat 1,9 mld. dolarů do výstavby dvou datových center v Evropě

23.02.2015 | 11:55 0 Komentářů

Technologická společnost Apple Inc. (AAPL) oznámila, že za 1,9 mld. dolarů postaví dvě datová centra v Irsku a Dánsku. U společnosti Apple se jedná o největší investici v Evropě. Datová centra budou provozovat služby pro iTunes a mapy. Konkrétně centra budou soustředěna v Athenry v Irsku a Viborgu v Dánsku. Podle společnosti centra by měla být napájena energií z obnovitelných zdrojů a měly by být v provozu od roku 2017.

Důvodem pro výstavbu datových center v těchto místech je úspora v nákladech při chlazení serverů, protože datová centra budou v chladnějším klimatu. Rovněž společnost Apple chce, aby datová centra byla blíže uživatelům.

Konkurenční společnost Google Inc. zprovoznila datové centrum ve Finsku v roce 2011. Loni v září Google oznámil, že chce stavět další v Nizozemí. Facebook Inc. uvedl do provozu vlastní centrum ve Švédsku v roce 2013.

Důvodem pro výstavbu datových center v Evropě může být i poptávka pro zajištění soukromí. Po zveřejnění informací o shromažďování dat americkou bezpečnostní agenturou NSA se zvýšil zájem soukromých firem i evropských vlád o zpřísnění požadavků na ochranu dat.

Tržby společnosti Apple v Evropě za poslední čtvrtletí vzrostly o 17,2 mld. dolarů, což je 23 % z celkových výnosů. Nově postavená datová centra o rozloze 166 tisíc metrů čtverečných budou jedny z největších na světě.

Akcie (AAPL) v pátek uzavřely se ziskem 0,81 % na 129,49 dolaru. Tržní kapitalizace společnosti dosahuje 754,28 mld. dolarů.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.