Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Apple kvartálními výsledky nezklamal, akcie posilují o 2%

28.10.2015 | 15:56 0 Komentářů

Se závěrem včerejšího obchodování představil hospodářské výsledky za 4. fiskální kvartál technologický gigant Apple. Společnost nenaplnila obavy řady investorů a představila velmi solidní čísla, když hlavním tahounem růstu byly chytré telefony iPhone prodávané v Číně.

Na úrovni tržeb firma dosáhla meziročního růstu o 22 % (51,5 mld. USD) a čistý zisk Apple zvýšil téměř o třetinu na více než 11 mld. USD. Oba ukazatele také mírně překonaly odhady analytiků. Rovněž pravděpodobně nejsledovanější údaj týkající se prodejů chytrých telefonů iPhone nezklamal. Společnost zvýšila meziroční prodeje o 22 % na celkových 48,05 milionu kusů, což je údaj přibližně v souladu s optimistickým očekáváním především z důvodu silných prodejů nové verze iPhone 6 během zahajovacího víkendu. Prodeje iPadů poklesy o 20 % na necelých 10 milionů kusů, naopak počítače Mac rostly o 3 % na 5,7 milionu prodaných zařízeních. Dařilo se také odvětví služeb (meziročně nárůst tržeb o 10 %), kam patří například iTunes, Apple Pay či Apple Store. Kategorie ostatní, kam firma řadí iPody, sluchátka Beats či napríklad chytré hodinky Apple Watch, rostla na tržbách o 61% na celkové 3 mld. USD.

Podobně jako při nedávných výsledcích společnosti Nike se ani v případě Applu nenaplnily obavy ze slábnoucího čínského trhu. Navzdory řadě slabých makro dat se tržby v Číně v meziročním srovnání dokonce zdvojnásobily a společnost tak na tomto rostoucím trhu generuje již čtvrtinu svých celkových tržeb. Také v ostatních regionech dokázal Apple zvýšit příjmy (Amerika +10 %, Japonsko +9 %, Evropa +2 %, Asia-Pacifik +27 %).

Výhled pro nadcházející tradičně silné čtvrtletí společnost oznámila v souladu s odhady trhu, když hrubou marži očekává na úrovni 39 až 40 % a tržby v pásmu 75,5 až 77,5 mld. USD. Akcie AAPL reagují na zveřejněné výsledky 2 % růstem.

Tomáš Plundra
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.