Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Apple by mohl zaplatit miliardy dolarů v rámci vyšetřování potenciálních daňových úniků

15.01.2016 | 14:14 0 Komentářů

Podle tržní kapitalizace největší společnost na světě Apple (AAPL) by mohl dlužit více než 8 mld. dolarů v nezaplacených daních podle analýzy Bloomberg Intelligence. Apple je nyní vyšetřován Evropskou komisí v rámci možných daňových úniků. Apple jako velká řada jiných globálních firem využívá skrze dceřiné společnosti tzv. daňových rájů, ve kterých jsou nižší daně. Tržby mimo území USA tak podléhají nižšímu zdanění.

Vyšetřování začalo v roce 2014 a rozhodnutí by mohl přijít nejdříve v březnu.

Společnost generuje přibližně 55 % tržeb mimo území USA, zatímco zahraniční daňová sazba je přibližně 1,8 % podle analýzy Bloomberg Intelligence. Pokud by Evropská komise rozhodla o nastavení jiných parametrů, tak by Apple mohl platit až 12,5 %. Přičemž při tržbách 64,1 mld. dolarů v období 2004 – 2012 by se jednalo až o 8 mld. dolarů.

V říjnu loňského roku byla společnost vyšetřována i americkým daňovým úřadem IRS. Podle společnosti Apple v případě jiných daňových sazeb by se finanční ukazatele jako provozní zisk a cash flow zhoršily, což bylo uvedeno ve finančním výkazu pro fiskální rok 2015.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.