Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Apple by měl příští týden představit nový iPhone 7 a hodinky. Co se od něj čeká?

30.08.2016 | 10:49 0 Komentářů

Americká společnost Apple rozeslala novinářům pozvání na představení novinek 7. září s poznámkou „Uvidíme se sedmého“, která podle některých odkazuje na sedmou generaci mobilních telefonů a očekávané vylepšení fotoaparátu. Očekává se také představení nové generace hodinek.


Pozvánka společnosti Apple na událost 7. září, na které by měla představit nový iPhone

Nový iPhone 7 by měl získat druhý fotoaparát a přijít o 3,5mm konektor

Společnost Apple si (nejen) mezi novináři zabývajícími se moderními technologiemi ve spotřebním sektoru vybudovala kultovní status. Není tedy divu, že pozvánky společnosti na její události zkoumají téměř pod mikroskopem. Vlad Savov z webu The Verge tak na základě rozostřených barevných bodů na pozvánce soudí, že se Apple v nové generaci telefonů zaměřil na bokeh a nízkou hloubku ostrosti, které je u telefonů obtížné dosáhnout kvůli malému fotografickému sensoru.

Huawei tento problém u svého modelu P9, který se pyšní dvěma fotoaparáty, vyřešil softwarovým simulátorem. K podobnému řešení by mohl přistoupit i Apple, jelikož větší (spekuluje se také o třetí, ještě větší verzi telefonu) verze telefonu iPhone 7 by podle spekulací také měla disponovat dvěma fotoaparáty.

Přidání druhého snímače by spolu s absencí 3,5mm konektoru pro připojení sluchátek měla být asi největší designová změna, dá-li se věřit „uniklým“ snímkům. Sluchátka si tak zřejmě uživatelé budou moci připojit pouze pomocí nabíjecího konektoru Lightning, který by podle některých mohl nabídnout vyšší kvalitu zvuku, či bezdrátově. Tlačítko pro domácí obrazovku by mělo být nahrazeno kapacitním senzorem, zabudovaným přímo do skla. Mluví se také o modré verzi telefonu.

Nový iPhone by se měl dočkat větší paměti, která by tak u nejlevnějších modelů měla vzrůst z 16 GB na 32 GB. Jako téměř „obligátní“ se jeví vybavení nové generace telefonů výkonnějším procesorem a vyšší operační pamětí (ačkoliv Apple, co se parametrů na papíře s konkurencí příliš nesoutěží). Píše se také o menších okrajích displeje, bezdrátovém nabíjení, větší kapacitě baterie a zaoblených okrajích displeje, což ovšem můžou být pouze zbožná přání nebo jen prosté vyjmenovávání funkcí, kterými se pyšní konkurence a které by teoreticky mohl implementovat i Apple.

 Současná nabídka telefonů iPhone: inovované modely 6S, modely 6 a levnější model SE v designu 5. generace
Současná nabídka telefonů iPhone: inovované modely 6S, modely 6 a levnější model SE v designu 5. generace

Dočkáme se také nové verze hodinek Apple Watch?

Spekuluje se také o uvedení nové verze hodinek Apple Watch, o jejichž prodejích se příliš neví, jelikož je Apple oficiálně nezveřejňuje. Podle agentury Bloomberg společnost zvažovala přidání mobilního připojení, kvůli problémům s výdrží baterie však od tohoto nápadu ustoupila. Podle spekulací by další generace hodinek měla disponovat GPS konektivitou a vylepšeným systémem sledování životních funkcí nositele.

 Původní generace hodinek Apple Watch
Původní generace hodinek Apple Watch

Nový iPhone přístí týden, pokuta od Evropské komise dnes?

Apple čelí vyšetřování Evropské komise v rámci možných daňových úniků. O případu jsme informovali již v lednu. Za Apple se však nedávno postavilo americké ministerstvo financí, podle kterého úsilí komise odporuje snaze G20 o dosažení daňové jistoty, ale zakládá precedent, který by mohl vést jiné orgány k požadování zpětných náhrad po amerických a evropských společnostech. Ministerstvu se také nelíbí, že by měl Apple za postup, kterým se vyhýbal vysokým daním v USA, platit v EU. Spor tak získává politický přesah.

Podle spekulací deníku The Financial Times by dnes měla společnosti udělena pokuta za nelegální státní pomoc od Irska. Rozhodnutí údajně neobsahuje konkrétní částku, kterou by měl Apple zaplatit, její odhad by však měl být stanovený dnes. Apple by kvůli pokutě zřejmě revidoval výsledky.

Akcie společnosti (AAPL) v předobchodní fázi ztrácí 0,3 % na 106,49 USD. Na RM-SYSTÉMu jeho akcie (BAAAAPL) včera uzavřely na 2655 Kč.

Apple Inc (AAPL) 0 % na 106,82 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 575,6 P/E 12,5
Vývoj za letošní rok (%) +1,5 Očekávané P/E 13,0
52týdenní minimum (USD) 89,5 Prům. cílová cena (USD) 123,8
52týdenní maximum (USD) 123,8 Dividendový výnos (%) 2,0

 

Zdroj: The Verge, Business Insider, Bloomberg, The Financial Times, Apple, Hospodářské noviny

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.