Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Apple (-9%) a slabá makrodata sráží americké trhy

03.01.2019 | 19:45 0 Komentářů

Zámořské indexy se po relativní stabilizaci opět ponořily do výrazných ztrát v čele s technologiemi na pozadí varování vlajkové lodi IT sektoru, Applu (AAPL), ztrácející bezmála 9% a posouvá se na 18měsíční minima. Nasdaq oslabuje o 2,5% s lavírováním u hranice 6500 bodů. Širší index S&P500 pak ztrácí 2,4% a právě segment informačních technologií jednoznačně dominuje dnešnímu poklesu (-3,7%).

Apple se dnešním pohybem dále propadá v žebříčku nejhodnotnějších amerických firem, a to až za Alphabet (GOOG, GOOGL), Amazon (AMZN) a Microsoft (MSFT). Valuaci bilionu USD sice nakrátko Apple pokořil (spolu s Amazonem), nyní se jí ale na míle vzdaluje, když tržní kapitalizace klesla již pod hranici 700 mil. USD a od svého říjnového maxima 232 USD tak ztratil již bezmála  40%! Titul srazilo varování společnosti ohledně tržeb (84 mld. USD vs. tržní očekávání 91 mld. USD) za uplynulé čtvrtletí kvůli slabým prodejům v Číně. Naplnily se tak předchozí indikace, které na trh již dříve vysílali dodavatelé komponentů do produktů Applu, krátící objednávky. Varovný signál tak dále podkopává důvěru investorů v čínskou ekonomiku, vykazující patrné zpomalování.

Negativní tón udala i dnešní americká makrodata (ISM indexÿ), signalizující výrazné zpomalení  aktivity ve výrobním sektoru při významném poklesu nových objednávek. Obavy z budoucího ekonomického vývoje zastínily solidní údaje z trhu práce dle metodiky ADP. Komplexní report z trhu práce (nezaměstnanost, počet nově vytvořených míst) pak vyjde zítra.

Nervozita na trzích znamená hledání útočiště v bezpečných přístavech, kde se zelená. Zpevňují drahé kovy a především pak dluhopisy. Výnosy razantně klesají napříč splatnostmi, 10letý vládní bond se posunuje o 9bp na 2,57%, tj. nejnižší výnos od loňského ledna. 2letý výnos 2,4% se pak posunuje do pásma hlavní vyhlašované sazby Fedu (2,25 – 2,5%). Jsme na vrcholu zvyšování úrokových sazeb? V růstovém tažební pokračují zmiňované drahé kovy. Zlato (+0,55%) se rychle přibližuje metě 1300 USD za unci (aktuálně 1291,3 USD/oz) a dále vylepšuje 6měsíční maxima. Ještě lépe si dnes vede stříbro se ziskem 1,2% na 15,7 USD/oz, zaznamenávající sedmou růstovou seanci v řadě.

Vedle IT se dnes nevede průmyslovým společnostem (-2%) a sektoru základních materiálů (-1,8%), naopak solidní zisky vykazují reality (+1,2%). S ohledem na široký rádius „škod“ ze strany Applu tak dnes logicky spřízněné společnosti dominují dnešním individuálním poklesům (Skyworks, Qorvo…). Nejhorší výkonnost ale dnes vykazuje farmaceutický gigant Bristol-Myers Squibb (BMY -14%) po oznámení o převzetí výrobce léčiv Celgene (CELG +24%) s tučnou prémií. Právě Celgene naopak dnes registruje největší zisk mezi S&P500 korporacemi.

Index S&P 500 -1,52 % na 2471,97 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +1,2 % Informační technologie -3,7 %
Utility +0,3 % Průmysl -2 %
Nezbytná spotřeba -0,1 % Základní materiály -1,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Celgene Corp (CELG) +24 % Bristol-Myers Squibb (BMY) -14 %
Incyte Corp (INCY) +7,5 % Skyworks Solutions (SWKS) -10 %
Weyerhaeuser (WY) +4,8 % Qorvo (QRVO) -9,6 %
Gilead Sciences (GILD) +4,5 % Apple (AAPL) -8,2 %
Advance Auto Parts (AAP) +3,5 % Advanced Micro Devices (AMD) -7,8 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.