Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Analytický pohled na navrhované transakce mezi Moneta Money Bank a Skupinou PPF

25.01.2021 | 09:01 0 Komentářů

Moneta Money Bank v pátek oznámila, že od Skupiny PPF obdržela dvě zprávy, ze kterých vyplývá zájem PPF o převzetí Monety a její fúzi s Air Bank a dalšími společnostmi.

O těchto zprávách včetně prvotní reakce Monety jsme informovali již v pátek večer zde. Tiskovou zprávu Monety naleznete zde (pdf). Dnešní komentář přináší rozbor navrhovaných transakcí.

PPF v rámci veřejného, dobrovolného návrhu na odkup akcií navrhuje od stávajících akcionářů koupit až 20 % současného počtu akcií s možností navýšení až na 29 % za 80 Kč na akcii. K datu doručení návrhu PPF v Monetě držela 0,6279% podíl.

PPF zároveň navrhuje, aby Moneta výměnou za 100% podíl na společnostech Air Bank, Home Credit, Benxy (dříve Zonky) a Home Credit Slovakia emitovala 336 mil. nových akcií. PPF by tak na základě této transakce v Monetě získala 39,7% podíl po emisi nových akcií.

Pokud by akcionáři na oba tyto návrhy přistoupili, PPF by získala až 52 % akcií po emisi nových akcií (v případě, že PPF odkoupí 20 % stávajících akcií), respektive až 57 % akcií (v případě, že PPF odkoupí 29 % stávajících akcií).

Ze zákona o nabídkách převzetí (zákon č. 104/2008 Sb.) vyplývá povinnost nabývajícího akcionáře učinit povinnou nabídku převzetí v případě získání rozhodného podílu na hlasovacích právech, který zákon stanovuje na alespoň 30 %.

V případě realizace transakce zahrnující Air Bank a další společnosti, by tak PPF vznikla povinnost učinit zbylým akcionářům nabídku.

Navrhovaná odkupní cena ve výši 80 Kč je o 19 % vyšší oproti páteční závěrečné ceně (67,1 Kč) a oceňuje Monetu na úrovni 1,55násobku účetní hodnoty vlastního kapitálu (P/BV) na konci 3Q 2020.

Tuto cenu považujeme za přiměřenou s ohledem na náš odhad vnitřní hodnoty Monety (75 Kč), průměrnou analytickou cílovou cenu (82 Kč), historické násobky P/BV Monety, za které se Moneta obchodovala, a krátkodobou ekonomickou nejistotu.

Očekáváme, že akcie Monety dnes otevřou s mírným diskontem pod 80 Kč a na podobných úrovních se budou držet po dobu nabídky (do 26. února 2021 s možností PPF prodloužení do 5. března).

Navrhovaný směnný poměr, za který by Moneta získala Air Bank, Home Credit ČR & SR a Benxy, však nepovažujeme za akcionáře Monety za výhodný.

Dobrovolnou nabídku odkupu tak vnímáme především jako snahu oslabit představenstvo Monety v jednání o této transakci.

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.