Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Analytici ve čtvrtek očekávájí zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB

29.04.2019 | 12:47 0 Komentářů

Na základě zveřejněného průzkumu agentury Bloomberg je zřejmé, že analytici obchodních bank ve čtvrtek očekávájí zvýšení úrokových sazeb (2T repo sazby) ze strany ČNB o 25 bazických bodů na 2 %.

Zdroj: ČNB

Analytici očekávají ve čtvrtek zvýšení 2T repo sazby o 0,25 p.b.

Drtivá většina agenturou Bloomberg oslovených analytiků očekává dle v pátek zveřejněného průzkumu na nejbližším zasedná bankovní rady ve čtvrtek 2. 5. zvýšení 2T repo sazby o 25 bazických bodů. Tím by se tak hlavní měnově – politická úroková sazba České národní banky (ČNB) dostala na 2 %.

Z patnácti oslovených analytiků očekává jemné utažení měnových podmínek prostřednictvím zvýšení 2T repo sazby hned 13 analytiků. Dva zbývající očekávají ponechání sazbe na stávající úrovni 1,75 %.

Očekávání analytiků ohledně změny úrokových sazeb na čtvrtečním zasedání bankovní rady; Zdroj: Bloomberg

Komentáře členů bankovní rady ukázaly na možnost čtvrtečního zvýšení sazeb

Možnost zvýšení úrokových sazeb v první polovině roku v nedávném rozhovoru nastínil člen bankovní rady a bývalý dlouholetý ředitel sekce měnové Tomáš Holub. Podle rozhovoru z minulého týdne by ve čtvrtek ruku pro zvýšení sazeb mohl zvednout i viceguvernér ČNB Marek Mora. Guvernér Jiří Rusnok pak v interview zveřejněném taktéž v minulém týdnu hovořil o tenké hraně mezi stagnací sazeb a jedním zvýšením na horizontu tohoto roku. Ze zbývajících čtyř nejmenovaných členů (T. Nidetzský, A. Michl a V. Benda) hlasovali posledně dva jmenovaní na všech třech posledních zasedáních bankovní rady, kdy došlo k ponechání sazeb na stávajících úrovní, pro jejich zvýšení.

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.