Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Analytici očekávají vyšší ceny ropy navzdory řadě rizik

30.01.2017 | 14:07 0 Komentářů

Analytici poprvé v pěti měsících navýšili predikci cen ropy navzdory tomu, že sami vidí řadu rizik. Podle průzkumu Wall Street Journal analytici z 15 investičních bank očekávají, že ropa Brent letos v průměru dosáhne úrovně 56 dolarů, zatímco v případě ropy WTI se jedná o 55 dolarů. Predikce byla zvýšena o jeden dolar ve srovnání s minulým měsícem.

Podle analytiků omezení produkce kartelem OPEC pomůže trhu dosáhnout rovnováhy po více než dvou letech přebytku nabídky. Analytici nicméně upozorňují, že jsou zde rizika jako rostoucí americká produkce ropy a zpomalující se růst poptávky.

Podle vyjádření zemí kartelu OPEC se dohoda o omezení produkce dodržuje. Analytici se budou začátkem února soustředit na první nezávislé údaje o lednové produkci ropy. Analytici Barclays mají pochybnosti o tom, jak dlouho OPEC bude dodržovat závazky.

Analytici jsou nyní optimističtější než některé agentury a organizace sledující ropný trh. Kupříkladu americký úřad EIA očekává cenu ropy Brent v průměru 53,50 dolaru za barel, zatímco organizace Spojených národů očekává cenu ropy v průměru 52 dolarů.

Následující graf ukazuje vývoj cen ropy a výhledy cen analytiků u největších investičních bank podle průzkumu Wall Street Journal.

Analytici souhlasí s tím, že pokud produkce ropy z břidlic bude růst příliš rychle, tak se potenciál růstu cen ropy snižuje.

Investiční banka Citigroup odhaduje, že při ceně ropy 60 dolarů produkce ropy v USA vzroste o více než 800 tisíc barelů do konce roku 2017. V současné době je americká produkce ropy na úrovni pod 9 mb/d a maxim dosáhla v roce 2015 ve výši 9,6 mb/d.

Kromě růstu nabídky ropy v USA je riziko na straně globální poptávky. Vyšší ceny ropy mohou vést k omezení spotřeby u motoristů a podniků po celém světě. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) odhaduje, že růst globální poptávky po ropě zpomalí ze 1,5 mb/d na 1,3 mb/d v tomto roce.

Rovněž silnější americký dolar působí na výhled ceny negativně, protože se ropa stala pro držitele jiné měny dražší.

Zdroj: Wall Street Journal

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.