Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Analytici mírní svůj pesimismus ohledně vývoje zisku evropských firem za letošní rok

21.09.2016 | 16:20 0 Komentářů

Analytici v posledních měsících revidovali své projekce ziskovosti evropských firem směrem dolů. V létě však lehce zmírnili svou skepsi a aktuálně očekávají, že zisk evropských firem z indexu Euro Stoxx 600 v letošním roce klesne o 3,9 %.

Po 15 měsících snižování výhledu ziskovosti evropských společností začali akcioví analytici mírnit svou skepsi a nyní očekávají, že zisk za rok 2016 klesne o 3,9 %.

Po 15 měsících snižování výhledu ziskovosti evropských společností začali akcioví analytici mírnit svou skepsi a nyní očekávají, že zisk za rok 2016 klesne o 3,9 %.

Analytici UBS mají na hospodaření evropských firem optimističtější náhled, podle jejich projekce by měl jejich zisk vzrůst o 3 %.

„I malý růst ziskovosti by byl vnímán pozitivně, především mezinárodními investory,“ uvádí Nick Nelson, hlavní evropský akciový stratég z UBS. Silné výsledky firem z rozvíjejících se trhů a stabilizace komoditních cen by mohly být faktory, které by podle Nelsona mohly zvrátit šestiletou sérii zklamání ze zisků evropských firem. „Každý rok jsme byli zklamáni,“ říká Nelson, „budeme potřebovat rok, kdy zisky vzrostou. Teprve poté začnou lidé opět nahlížet na Evropu jako na investiční příležitost.“

Akcie evropských společností, měřeno indexem Stoxx 600, mají nakročeno k prvnímu ztrátovému roku od konce dluhové krize, od začátku roku odepsaly 6,2 %. Doléhají na ně obavy ohledně pomalejšího růstu, efektivity monetárních stimulů a zárodku italské bankovní krize.

Evropský akciový trh nemá jasný směr, 100denní klouzavý průměr se od konce května takřka nezměnil. „Aby se trh vydal jedním či oním směrem, potřebuje průlom na straně zisků, politické problémy nebo externí šok,“ uvádí Nelson a dodává: „Ani jedno trhy neměly.“

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.