Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Analytici Goldman Sachs a JP Morgan očekávají do konce roku 2019 od Fedu pětinásobné zvýšení sazeb

21.11.2018 | 15:27 0 Komentářů

Analytici Goldman Sachs a JP Morgan očekávají do konce roku 2019 od Fedu pětinásobné zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Obě banky tak očekávají rychlejší cestu růstu úrokových sazeb, než jaký panuje konsensus napříč analytiky. Od Fedu se očekává většinou analytických týmů zvýšení sazeb v prosinci a posléze trojnásobné zvýšení v roce 2019.

Pět zvýšení do konce příštího roku

Americké banky Goldman Sachs a JP Morgan Chase se nadále drží svých predikcí ohledně zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Obě banky predikují ve svých odhadech rychlejší cestu růstu úrokových sazeb, než prozatím očekává trh na základě vývoje termínovaných kontraktů či konsensu mezi dalšími analytiky.

V prosinci se očekává růst sazeb

Analytické týmy obou zmiňovaných bank očekávají, že americká centrální banka bude mít horní mez cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate na konci roku 2019 na 3,50 %. To odpovídá pěti zvýšením úrokových sazeb, přičemž jedno očekávají v souladu s tržními odhady již v prosinci tohoto roku. Podle analytika Goldman Sachs Jana Hatziuse je pravděpodobnost zvýšení sazeb na prosincovém měnově-politickém zasedání velmi vysoká – kvantifikuje ji kolem 90 %.

Goldmani a JP Morgan očekávají do konce roku o jedno zvýšení sazeb více oproti konsensu

Většina analytických týmů oslovovaných agenturou Bloomberg je co se do rychlosti růstu sazeb ve Spojených státech střídmější. Konsensus panuje spíše kolem trojnásobného zvýšení úrokových sazeb v průběhu roku 2019. Například ekonomové z banky Morgan Stanley jsou ještě opatrnější a predikují pouze dvojnásobné zvýšení federal funds rate po prosincovém zasedání.

Projekce úrokových sazeb ze strany členů FOMC Fedu a tržní očekávání úrokových sazeb dle vývoje overnight indexed swapů ; Zdroj: Bloomberg

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.