Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Analytici dallaského Fedu: Uvalení cel na dovoz oceli a hliníku sníží americký HDP o 0,24 %

06.04.2018 | 13:58 0 Komentářů

Michael Sposi a Kelvinder Virdi z dallaského Fedu ve své analýze očekávají, že uvalení cel na dovoz oceli a hliníku sníží v dlouhém období americký HDP o 0,24 %

Podle analytiků z regionální pobočky americké centrální banky v Dallasu by mohlo dojít v dlouhém období ke snížení amerického HDP o 0,24 % a investic o 0,45 % v případě, že budou uvaleny cla na dovoz hliníku ve výši 10 % a na dovoz železa ve výši 25 %. Analýza předpokládá udělení výjimky pro Mexiko a Kanadu, ze které se do USA dováží přes 40 % hliníku a 16 % železa a dále se předpokládá, že ostatní ekonomiky nezareagují odvetnými protiopatřeními.

Došlo by také k propadu dovozu kovů o 5,57 % za růstu domácí produkce o 15,74 %. Cenový index kovů by se zvýšil o 21,11 % částečně kvůli dražším dovozům. Dražší a robustnější domácí produkce, která by si vyžádala více pracovní síly na úkor ostatních odvětví, by vedla k poklesu produktivity práce v sektoru těžby a zpracování kovů o 3,04 %.

V důsledku vyšších cen kovů by došlo k propadu aktivity ve strojním průmyslu o 2,66 % a poklesu exportu produktů strojního průmyslu o 2,63 %.

V případě, že by současné výhružky vyústily v opravdovou obchodní válku, v rámci které by došlo k uvalení cel na širokou škálu výrobků, americké HDP by v dlouhém období pokleslo o 3,49 %. Produktivita by umazala 1,65 %. V Evropské unii by se HDP propadlo o 0,71 a v Číně o 1,68 %.

Zdroj: Federal Reserve Bank of Dallas

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.