Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Anadarko se dohodlo s BP ohledně katastrofy v Mexickém zálivu

17.10.2011 | 11:38 0 Komentářů

Společnost Anadarko Petroleum zaplatí společnosti British Petroleum 4 mld. USD a obě společnosti tak upustí od vzájemných finančních pohledávek.

V rámci dohody BP upustí od pohledávek 6,1 mld. USD vůči Anadarku, stejně jako nebude požadovat žádné budoucí náhrady související s katastrofou v Mexickém zálivu. BP navíc Anadarko odškodní za škody vzniklé na životním prostředí v rámci zákonu o ropném znečištění (Oil Pollution Act). Anadarko převede 25 % podíl v inkriminovaném ropném vrtu Macondo zpět na BP a upustí od nařčení z hrubé nedbalosti, kterou měla BP katastrofu způsobit. BP odhaduje, že celková škoda po katastrofě, kdy do oceánu uniklo téměř 5 ml. barelů ropy, bude 42 mld. USD. Nyní je tak společnost vyrovnaná s oběma partnery, kteří se na vrtu Macondo angažovali. V květnu zaplatila divize Mitsui & Co. společnosti BP 1,065 mld. USD a vyvázala se tak ze svého 10 % podílu. Na základě této dohody očekávali analytici od Anadarka spíše částku mezi 2 a 3 mld. USD. U soudu by však Anadarko čelilo více než dvojnásobné pokutě, vzhledem ke svému 25 % podílu. Na druhou stranu, pokud by Anadarko prokázalo BP hrubou nedbalost, mohlo bo to vyústit v pokuty v hodnotě až 18 mld. USD.
CEO společnosti Anadarko Jim Hackett prohlásil, že tato dohoda obou společností odstraňuje významnou nejistotu ohledně budoucích závazků a rizik a společnosti tak nehrozí kvůli katastrofě žádná další významná finanční rizika. Anadarco vykáže zmíněné 4 mld. USD v rámci hospodářských výsledků za třetí kvartál.

Akcie British Petroleum si v Londýně připisují 4,48 % na 435,05 GBp. Anadarko Petroleum (APC) uzavřelo v pátek na 70,57 USD.

Zdroj: Anadarko Petroleum, Bloomberg, Reuters

Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.