Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Amerika oslabuje

24.01.2019 | 20:04 0 Komentářů

Zámořské trhy se nacházejí v červených číslech. Investoři čerpají sílu z dobrých kvartálních výsledků některých firem. Oproti tomu však stojí ochlazení optimismu ohledně brzkého rozřešení obchodního sporu mezi USA a Čínou. Na globální úrovni nedodal optimismus Mario Draghi z ECB, který připustil slabou výkonnost eurozóny. Slušnou práci odvedla makrodata, která vesměs dopadla dobře.

Své kvartální výsledky představilo několik zajímavých větších firem. Nejvíce potěšení přinesly aerolinky American Airlines (AAL +4,71%), která především navýšila výhled. Velmi dobře reportovali i jejich rivalové SouthWest (LUV +5,61%) a JetBlue (JBLU +4,38%). Naopak spíše negativně byly přijmuty výsledky farmaceutického giganta Bristol Meyers Squibb (BMY -1,51%). Pozitivně nakonec přijal trh čísla od předního výrobce automobilů Ford (F +2,50%).

Zchlazení přineslo vyjádření amerického ministra obchodu Wilbura Rosse, který se nechal slyšet, že konec jednání s Čínou je míle a míle daleko. Tímto nahlodal důvěru trhu, že se dohoda podaří uzavřít do začátku března, kde prezident Trump plánuje zavést další cla pokud se státy nedohodnou.

Čvrtek bývá bohatý na makrodata. jako obvykle jsme obdrželi report z trhu práce, stav indexu nákupních manažerů, předstihové ukazatele, index výrobní aktivity kansaského Fedu a změnu zásob ropy a plynu.

Nejrůstovějším sektorem dne jsou energetické tituly, když ropa po zásobách posiluje o 1%. Dále se daří sektoru IT, který drží index Nasdaq jako jediný v plusu. Naopak klesají maloobchodní společnosti a sektor zdravotní péče.

Nejrůstovějším titulem dne jsou akcie softwarové společnosti Xilinx, která potěšila svými kvartálními výsledky. Podobně je na tom polovodičový výrobce Lam Research, který ohlásil dobrá čísla. Na opačném pólu se potácí výrobce ochucovadel a koření do jídla McCormick, který zklamal svou kvartální výkonností a snížil výhled. Stejně tak i těžař mědi Freeport-McMoran, který ohlásil slabší čísla vinou nízké ceny suroviny na světových trzích.

Index Dow Jones -0,39 % na 24480,24 b.
Index S&P 500 -0,24 % na 2632,37 b.
Index Nasdaq Composite +0,27 % na 7044,672 b.

Index S&P 500 -0,24 % na 2632,37 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +0,6 % Nezbytná spotřeba -1,8 %
Informační technologie +0,5 % Zdravotní péče -1,1 %
Průmysl +0,3 % Základní materiály -0,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Xilinx (XLNX) +17 % McCormick (MKC) -12 %
Lam Research Corp (LRCX) +14 % Freeport-McMoRan (FCX) -11 %
Applied Materials (AMAT) +9,0 % Citrix Systems (CTXS) -6,4 %
Western Digital Corp (WDC) +7,3 % Philip Morris International (PM) -4,7 %
Micron Technology (MU) +6,9 % Altria Group (MO) -4,7 %

Martin Varecha
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.