Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Americký trh stagnuje, akcie prodejců zbraní rostou kvůli obavám z regulací

05.01.2016 | 20:09 0 Komentářů

Index S&P 500 osciluje kolem včerejších závěrečných hodnot, převážnou většinu seance se drží v mírně ztrátových hodnotách. Trhy se dnes vzpamatovávají z včerejšího 7% propadu čínských trhů, který se následně rozvířil i zbylá světová finanční centra. Index S&P 500 do letošního roku vstoupil nejvýraznějším poklesem od roku 2001.

Ropa klesá o 2,1 % v návaznosti na spekulace, že zítra zveřejněné zásoby ropy v USA zaznamenají nárůst. Nedaří se ani plynu (-2 %). Energetické společnosti tak dnes podávají nejslabší výkon a odepisují 0,5 %. Naopak se daří sektorům nezbytného spotřebního zboží (+0,7 %), zdravotní péče (+0,7 %) a telekomunikací (+0,6 %).

Přes 2 % odepisují také akcie společnosti Apple (AAPL) po spekulacích, že společnost v prvním čtvrtletí přistoupí k omezení produkce své nejnovější generace telefonů, aby dala šanci prodejcům snížit jejich zásoby.

Výrazné zisky si připisují akcie výrobců zbraní. Akcie společnosti Smith & Wesson (SWHC; +12,5 %) vzrostly na historická maxima po zvýšení výhledu tržeb o 16 % oproti prosincovému výhledu. Společnost čeká až 180 mil. USD v tržbách za fiskální čtvrtletí končící lednem. Prodeje zbraní zvyšuje kampaň prezidenta Obamy, který zamýšlí omezit jejich prodej, ale i obavy o osobní bezpečnost po teroristických útocích v kalifornském San Bernardinu. Chris Krueger, analytik Lake Street Capital Markets, uvádí, že plánovaná opatření americké vlády se sice příliš nedotknou průměrného kupujícího zbraní, který si pro zbraně přijde do kamenného obchodu, obavy však plynou z dalších kroků, které by mohly následovat. Zisky zaznamenává i největší americký výrobce střelných zbraní, společnost Sturm Ruger (RGR; +7,3 %).

Výnosy desetiletých amerických dluhopisů poprvé po pěti seancích rostou a nedaří se ani korporátním dluhopisům. Výnosy tzv. prašivých dluhopisů, korporátních dluhopisů s ratingem CCC a horších, jsou na více než šestiletých maximech. Turbulentní seanci zaznamenaly především včera. Analytici Standard & Poor’s a Moody’s v letošním roce očekávají růst bankrotů především u energetických a komoditních producentů.

Index Dow Jones Industrial Average -0,09 % na 17132,74 b.
Index S&P 500 +0,13 % na 2015,31 b.
Index Nasdaq Composite -0,04 % na 4900,966 b.

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.