Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Americký trh se zemním plynem se blíží rovnováze

16.09.2016 | 17:15 0 Komentářů

Americký trh se zemním plynem na dobré cestě k rovnováze díky silné poptávce, která pomohla absorbovat růst zásob plynu. Ty byly na rekordních úrovních a začátkem letošního roku řada analytiků očekávala potenciální naplnění zásobníků. V takovém případě by se cena zemního plynu pravděpodobně propadla na nevídané hodnoty.

Hedgeové fondy a jiní velcí spekulanti drží nejvyšší čistou dlouhou pozici ve futures za více než dva roky.Navzdory nedávnému výběru zisků a novým krátkým pozicím se čistá dlouhá pozice drží na nejvyšších úrovních od července 2014, jak zobrazuje následující graf.

Druhý graf ukazuje vývoj zásob plynu v roce 2016 (červená), 2015 (oranžová) a desetileté rozpětí. Zásoby jsou nadále vyšší než před rokem, ale rozdíl mezi rokem 2015 a 2016 se snižuje.

Spotřeba plynu v elektrárnách byla podpořena silnou poptávkou po využití klimatizací. Ve většině států USA byly od května nadprůměrné teploty. Nízké ceny plynu ve srovnání s předchozími roky rovněž podpořily spotřebu v neprospěch energetického uhlí. Kromě vyšší poptávky se začala snižovat produkce plynu, protože část produkce plynu se při nízkých cenách plynu nevyplatí.

Analytici a tradeři kromě ceny sledují i rozdíly mezi cenou jednotlivých kontraktů. Následující obrázek ukazuje vývoj rozdílů mezi kontraktem s expirací v říjnu 2016 a expirací v březnu 2017.

Diskont říjnového kontraktu se snížil z 62 centů z konce května na 34 centů z minulého týdne. Důvodem je menší obava o naplnění fyzické kapacity zásobníků.

Zdroj: Reuters, analytik John Kemp píšící pro agenturu Reuters

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.