Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Americký průmysl do konce roku zpomalí

Finální odhad PMI v eurozóně ukáže jen nepatrné zlepšení. Slabší německá inflace se projeví i na dalším zpomalení růstu cen v eurozóně za září. Jádrová složka však o desetinu zrychlí a po zbytek roku by se měla držet nad celkovou mírou inflace. Americký ISM v průmyslu ukáže zlepšení oproti předchozímu měsíci, průmysl produkce však podle nás do konce roku zpomalí. V regionu uvidíme další pokles předstihových indikátorů a ČSÚ zveřejnění finální odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí včetně detailní struktury.

Inflace v eurozóně dále zpomaluje

Inflace v eurozóně v září opět zpomalí o desetinu na 0,9 % y/y, zatímco její jádrová složka o desetinu zrychlí na 1,0 % y/y. I nadále inflaci brzdí vysoká srovnávací základna cen energií z minulého roku, na druhou stranu zrychluje růst cen služeb. Zpomaluje i růst cen potravin. V druhé polovině roku očekáváme průměrnou míru inflace 1,0 % y/y, zatímco jádrová inflace by měla být lehce vyšší.

Americký průmysl v posledních týdnech vysílá smíšené signály. Na jedné straně vidíme slabší investice firem, zpomalení globálního výrobního průmyslu a srpnový propad ISM ve výrobě na 49,1 bodu, na straně druhé poslední statistika z průmyslu ukázala meziměsíční růst o 0,6 % napříč všemi sektory. Očekáváme, že postupně oslabí i průmyslová výroba, ale měsíční data ještě ukáží několik pozitivních měsíců, s čímž je spojen i námi očekávaný nárůst indexu.

Finální indexy PMI přinesou jen mírné zlepšení v Německu a eurozóně. To však nic nezmění na výrazně nízkých hodnotách německého indexu. Za nimi stojí zejména slabá zahraniční poptávka umocněna obchodními spory ve světě a problémy v automobilovém sektoru. Index PMI nových objednávek klesl až na 37,9 bodu, což je nejnižší hodnota od začátku roku 2009. Navíc 12měsíční suma výroby aut se v červenci propadla o 15 %. Celkově tak propad PMI stahuje i index pro celou eurozónu, v kterém má ten německý váhu 35 %.

Německý trh práce na pokraji obratu trendu

Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v září beze změny na 5 %. V následujících měsících očekáváme, že začne docházet k obratu na trhu práce, s tím jak se celá ekonomika dostává do recese. Zpomalení tamního průmyslu se začíná projevovat i v předstihových ukazatelích ostatních sektorů. Přitom právě trh práce bude podle nás rozhodující pro případný fiskální stimul ze strany německé vlády.

Další pokles předstihových ukazatelů v regionu

Dnes nás čeká záplava PMI z regionu. U všech sledovaných zemí očekáváme další pokles sentimentu ve výrobním sektoru. V případě České republiky očekáváme po srpnovém mírném růstu opětovný pokles o více než bod. Bude to tak desátý měsíc v řadě, kdy se index nachází v pásmu kontrakce ekonomiky. Dále také bude zveřejněn třetí odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí. Nepředpokládáme, že by mělo dojít k revizi celkového tempa růstu. Zveřejněna bude ale celá struktura ekonomiky.

Koruna v závěru dne proráží úroveň 25,80 za euro

Maďarský trh práce vykázal za červenec další dvouciferný růst mezd. Hlavním tahounem zůstává privátní sektor, který meziročně zrychlil o necelý procentní bod. Na druhou stranu třetí měsíc v řade zpomaluje tempo růstu platů ve státní sféře. I tak se dosavadní průměrný meziroční růste mezd a platů pohybuje na úrovni 10,6 %.

Regionální devizový trh se až v druhé polovině dne se začátkem obchodování v USA odhodlal k výraznějšímu pohybu a to směrem k silnějším hodnotám. Koruna si tak včera připsala zisk 0,2 % a dnes začíná na úrovni 25,80 CZK/EUR. Obdobně si polepšil i polský zlotý a maďarský forint. Stejným směrem se se začátkem obchodování v USA vydal eurodolar. Euro tak včera ztratilo 0,3 % a dostává se na nová minima. Důvodem může být nižší zářijová inflace v Německu, která je v meziročním vyjádření nejnižší od začátku roku 2018.

František Táborský

Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.