Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Americký dolar částečně obnovuje důvěru a získává půdu pod nohama

20.03.2008 | 12:29 0 Komentářů

Americký dolar se ve čtvrtek částečně vymanil z tlaku po sérii kroků americké vlády a centrální banky k odvrácení recese největší světové ekonomiky což se částečně projevilo v obnovené důvěře ve strádající zelenou bankovku.

Fed snížil hlavní úrokovou sazbu o 0,75% na 2,25% a diskontní sazbu na 2,50%. V prohlášení naznačil že inflační výhled vzbuzuje nejistotu což ho může omezovat úsilí v dalším uvolnění měnové politiky. Váda poskytla vedlejšímu trhu hypoték dostatečné zdroje k zastavení krize realitního trhu.

Všechny tyto kroky přijaly trhy pozitivně mohou být signálem že minim které dolar dosáhl již bylo dosaženo. Pokles cen komodit včetně ropy a zlata by mohlo hlavní světovou měnu stabilizovat. Většina analytiků se však domnívá že toto posílení nebude mít dlouhého trvání a další příliv negativních makrodat z USA ho přeruší a dolar se opět ocitne pod výprodejním tlakem. Slabá makrodata sektoru služeb a průmyslu eurozóny za březen se projevila pro euroměnu negativně.

Kurz amerického dolaru dnes proti euru vyskočil o 1,3% a v poledne posiluje ze středečních $1,5637 na $1,5460. Vůči japonskému jenu se vymanil z 13-letých minim a posiluje z 98,64 jenů na 100,20 jenů za dolar. Britská libra ve středu vůči dolaru padala o 1,3% poté co nedostatek likvidity způsobuje další potíže britskému finančnímu sektoru. Libra včera uzavírala vůči dolaru pod $2 za libru na $1,9831 a dnes oslabuje na $1,9737.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.