Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Americké zakázky na kapitálové statky v květnu nečekaně klesly

24.06.2016 | 17:24 0 Komentářů

Zakázky na kapitálové statky beze zbraní a letadel v květnu podle předběžných údajů nečekaně klesly o 0,7 %.

Celkové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu klesly o 2,2 % při očekávání 0,5% poklesu. Na jejich poklesu se projevil především 34,1% pokles volatilních objednávek armádních letadel.

Zakázky na kapitálové statky, které nezahrnují zbraně a letadla, v květnu podle předběžných údajů nečekaně klesly o 0,7 %.

Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel od července 2015

Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel od července 2015

Na americké firmy zřejmě doléhá slabá světová poptávka, loňské posílení dolaru, slabé zisky a propad objednávek z energetického sektoru od propadu cen ropy na konci roku 2014. Nyní se k těmto faktorům přidá ještě nejistota ohledně budoucího směřování Velké Británie, po rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii.

Podle Millana Mulraina, makrostratéga společnosti TD Securities, objednávky odráží rostoucí nejistotu nejen v USA, ale v celém světě. Výhled se podle něj ještě zřejmě zhorší, což by se mohlo projevit jako další pokles investiční aktivity.

Oproti tomu Ian Shepherdson ve svém reportu napsal, že nejhorší je za námi, díky oživení ceny ropy a růstu počtu vrtů. Jádrové kapitálové zakázky tak podle něj dosahují svého dna a do konce třetího čtvrtletí začnou růst.

Janet Yellen, předsedkyně FOMC, v úterním komentáři pro americké zákonodárce uvedla: „Růst tržeb je pomalý a řada firem zaznamenala, že nepotřebuje příliš investovat, aby byla schopná uspokojit poptávku při jejím současném růstu.“

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.