Pondělí 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Americké trhy rostou, podpořeny korporátními výsledky a FEDem

31.01.2019 | 20:02 0 Komentářů

Zámořská Wall Street směřuje k nejlepšímu měsíčnímu výsledku za poslední 3 roky, potvrzujíce pro letošek platnost takzvaného lednového efektu. Podporu trhům dnes dodává včerejší holubičí komentář předsedy FED Powella, po kterém trh začal pro letošek počítat jen s jedním zvyšováním sazeb. Výhledy ekonomiky USA jsou i nadále dobré, centrální banka však již nyní necítí nutnost aplikovat jestřábí rétoriku a vývoj světové ekonomiky a stagnace americké inflace k tomu dávají dobré argumenty. Vedle toho dnes vydatnou měrou přispívají k pozitivnímu sentimentu i korporátní výsledky, některé z nich si rozebereme níže.

Nejvýnosnějším sektorem širokého indexu S&P jsou dnes telekomunikace, daří se i zbytné spotřebě a utilitám. Negativně se vede základním materiálům a těsně v červěném pásmu jsou i finanční tituly. V průběhu dne jsme sledovali některá makrodata, jako například klesající index nákupních manažerů Chicago. Nebo konstatní index spotřebitelského komfortu. Tradiční report z trhu práce vyzněl smíšeně. Americký dolar posíli oproti Euru o 0,3% na 1,1443. Výnosy vládních bondů klesly. A jako vždy se na síti twitter prezident Trump pozitivně vyjádřil k jednání s Čínou.

Z probíhající výsledkové sezóny ční několik pozoruhodných reportů a pohybů. V první řadě akcie odepisovaného konglomerátu General Electric slaví návrat nad 10 dolarů ve velkém stylu. Společnost reportovala lepší čísla v drtivé většině sledovaných parametrů, investory potěšilo vyrovnání s vládou ve věci poskytování subprime hypoték a také výkonnost v letecké divizi. Podobnou euforii si vychutnávají akcionáři sociální sítě Facebook, který vstává z popela díky pozitivním výsledkům. Po loňských skandálech s únikem dat se firmě podařilo přebít škarohlídy dobrými tržbami i zlepšenou ziskovostí. Ostatně zlepšení ziskovosti bude tématem letošního roku, protože růst uživatelské základny bude zpomalovat. Není divu, síť měsíčně využívá hodně přes dvě miliardy uživatelů. Z gigantů reportoval včera své údaje i Microsoft (MSFT -1,28%), který předvedl solidní čísla. Kvartální čísla zveřejnila i VISA (V -2,38%), ani ona nezklamala avšak zhoršila výhled na rok 2019 a akcie mírně klesají. To přímý konkurent Mastercard (MA +3,78%) investory potěšil o něco více a výhled zvýšil. Akcie tak přidávají téměř 3%. Své výsledky oznámil i další poskytovatel platebních služeb PayPal (PYPL -4,26%), který výhled pro změnu snížil a především zklamal poklesem počtu uživatelů. Velkou radost akcionářů udělal výrobce luxusních aut Ferrari NV (RACE +11,73%), který sice výsledky nevynikal, ale slovy svého CEO zvýšil výhled na rok 2019. V letošním roce automobilka představí 5 nových modelů.

 

Index Dow Jones -0,24 % na 24955,73 b.
Index S&P 500 +0,68 % na 2699,24 b.
Index Nasdaq Composite +1,18 % na 7268,076 b.

Index S&P 500 +0,68 % na 2699,24 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Komunikační služby +3,5 % Základní materiály -1,5 %
Nezbytná spotřeba +1,4 % Finanční sektor -0,5 %
Utility +1,3 % Informační technologie 0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Charter Communications (CHTR) +14 % H&R Block (HRB) -9,4 %
General Electric (GE) +14 % DowDuPont (DWDP) -8,2 %
Facebook (FB) +11 % Tractor Supply (TSCO) -4,8 %
AmerisourceBergen Corp (ABC) +8,0 % PayPal Holdings (PYPL) -4,6 %
Aptiv (APTV) +7,7 % SVB Financial Group (SIVB) -3,8 %

Martin Varecha
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.